Nowe badanie krwi wykrywa raka na lata przed konwencjonalnymi metodami diagnostycznymi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół naukowców opracował nieinwazyjne badanie krwi, które potrafi wykryć pięć powszechnych typów raka – żołądka, przełyku, płuc, wątroby i jelita grubego. Nowe badanie wykrywa nowotwory nawet cztery lata przed zdiagnozowaniem choroby przez współcześnie stosowane metody.

 

Test o nazwie PanSeer pomyślnie wykrył raka u 91% osób, które podczas oddawania krwi do badań nie miały żadnych objawów choroby, a u których w ciągu czterech kolejnych lat zdiagnozowano nowotwory. Ponadto, test wykrył raka wśród 88% próbek od 113 pacjentów, u których chorobę zdiagnozowano już w momencie pobierania krwi, a także rozpoznał próbki wolne od raka z dokładnością 95%.

 

Próbki krwi zostały pobrane w ramach większego programu, który trwał w latach 2007-2017 i obejmował ponad 120 tysięcy mieszkańców Chin. Wszyscy uczestnicy programu musieli regularnie oddawać krew i przechodzić przez badania lekarskie. Naukowcy mogli badać próbki osób zdrowych i chorych z tej samej kohorty.

Dzięki temu programowi można było badać krew osób bezobjawowych, u których wcześniej nie zdiagnozowano choroby. Pozwoliło to naukowcom na opracowanie testu, który wykrywa markery raka znacznie wcześniej niż konwencjonalne metody diagnostyczne, opierając się o analizę metylacji DNA.

 

Test PanSeer prawdopodobnie nie będzie mógł przewidywać, czy dany pacjent zachoruje w przyszłości na raka. Zamiast tego będzie identyfikował osoby, które już mają nowotwory, ale przechodzą chorobę bezobjawowo i nie zostaje ona wykryta metodami konwencjonalnymi. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić skuteczność nowego testu krwi.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj