Nowe badanie zbliża nas do uniwersalnej szczepionki przeciw komarom

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Większość ukąszeń komarów (pomimjając swędzące uczucie), jest nieszkodliwa dla ludzi. Jedynie niektóre z tych owadów przenoszą patogeny, takie jak bakterie i wirusy, które mogą okazać się śmiertelne. W odpowiedzi na to, stanął zespół badawczy kierowany przez dr. Jessicę Manning i Matthew Memoli'ego z NIH's National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID). Stworzyli oni bowiem uniwersalną szczepionkę przeciw komarom.

 

Specyfik znany jako AGS-v zawiera cztery syntetyczne peptydy, które znajdują się w białkach gruczołów ślinowych różnych gatunków komarów. Praca naukowa opisująca jego powstanie, została sfinansowana przez NIAID wraz z Biurem Dyrektora NIH (OD) i National Cancer Institute (NCI). Po przejściu weryfikacji opublikowano ją 11 czerwca 2020 roku w czasopiśmie naukowym Lancet.

Czterdziestu dziewięciu zdrowych ochotników zostało losowo przydzielonych do jednej z trzech grup. Jedna grupa otrzymała zastrzyki z nieaktywnego placebo (woda); jeden otrzymał zastrzyki ze szczepionki; a jeden otrzymał zastrzyki w połączeniu z adiuwantem, związkiem zaprojektowanym do wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej. Wszyscy dostali dwa zastrzyki w odstępie 21 dni. W 42 dniu badania wolontariusze przeszli „sesję karmienia” wolnymi od choroby komarami wyhodowanymi w NIH.

 


Komary przez chwilę karmiły się z ramion ochotników przez cienką siateczkę, gdy znajdowały się w pojemniku przypominającym filiżankę. Wolontariusze byli monitorowani przez dwanaście miesięcy po pierwszym szczepieniu. Żaden z nich nie miał poważnych niepożądanych reakcji na szczepionkę lub karmienie komarów. Komary były również monitorowane po sesji karmienia, aby sprawdzić, czy szczepionka miała jakikolwiek wpływ na ich przeżycie lub liczbę potomstwa, które wyprodukowały.


Zgodnie ze słowami dr. Maning:


„Powszechnie dostępna „uniwersalna” szczepionka mogłaby prawdopodobnie zapewnić ochronę przed pojawiającymi się i ponownie pojawiającymi się chorobami przenoszonymi przez komary, umożliwiając urzędnikom zdrowia publicznego szybkie reagowanie na nowe ogniska i epidemie bez czekania na nowe terapie lub opracowane szczepionki”


Badania krwi ochotników wykazały, że ci, którzy otrzymali szczepionkę z adiuwantem, wytwarzali specyficzne przeciwciała przeciwko peptydom. U jednego z ochotników wystąpiła znaczna wysypka po pierwszej dawce szczepionki, ale nie stwierdzono większych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Wydawało się, że komary nie zostały dotknięte po karmieniu się zaszczepionymi osobami. Potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy szczepionka będzie działać przeciwko poszczególnym patogenom i narażeniu na komary w środowisku naturalnym.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj