Nowe barwniki fluorescencyjne mogą pomóc lekarzom diagnozować choroby

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z University of Connecticut Health Center użyli fluorescencyjnych barwników, aby lepiej przyjrzeć się narządom, tkankom oraz komórkom. Umożliwiło to skuteczniejsze diagnozy dotyczące uszkodzeń ciała oraz wielu chorób.

 

Elektrody nie mogą precyzyjnie mierzyć aktywności elektrycznej w tkankach z powodu niewielkich rozmiarów błon. Natomiast czujniki napięcia fluorescencyjnego umożliwiły technikom dokładne weryfikowanie organizmów pacjentów.

 

Barwniki wrażliwe na napięcie zmieniają swoje właściwości spektralne w odpowiedzi na zmiany napięcia. Są w stanie dostarczyć liniowych pomiarów aktywności pojedynczych neuronów. Dzięki temu stosuje się je do monitorowania aktywności elektrycznej wewnątrz organelli komórkowych, gdzie nie jest możliwe umieszczenie elektrody.

 

Czujniki napięcia fluorescencyjnego nie są zupełną nowością, jednak istniejące dotychczas barwniki posiadały wady, które czyniły je mniej skutecznymi w diagnostyce lekarskiej. Barwnik zaprojektowany przez zespół badawczy jest wysoce wrażliwy na małe zmiany elektryczne i szybko na nie reaguje - co uczyni metodę diagnostyczną bardziej skuteczną i częściej wykorzystywaną.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj