Nowe bioniczne oko pozwala zobaczyć kolory i kontury obiektów

Kategorie: 

Źródło: Internet

Niezwykłe bioniczne oko Orion I to prawdziwie przełomowe urządzenie. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles wykonano operację, podczas której wszczepiono niewidomej kobiecie implant do mózgu. System ten pozwolił jej zobaczyć przebłyski kolorów, punkty oraz linie.

 

Orion I działa następująco - okulary posiadają niewielką kamerkę, która rejestruje obraz i wysyła go do niewielkiego komputera. Ten zamienia obraz w sygnały elektryczne i dostarcza je do anteny. Sygnały te wysyłane są bezprzewodowo do odbiornika, umieszczonego z tyłu czaszki, a następnie do elektrody, znajdującej się na powierzchni mózgu. Elektroda stymuluje neurony w korze wzrokowej.

Niewidoma pacjentka jako pierwsza skorzystała z Oriona I i zobaczyła przebłyski kolorów oraz kontury obiektów, choć okulary nie posiadały kamery. Badacze oczekują aż Administracja Żywności i Leków wyda zgodę na przesył obrazu wideo do implantu.

 

Wynalazek uznawany jest za przełomowy. Dr Nader Pouratian, który przeprowadził operację powiedział, że system Orion I jest bezpieczny dla człowieka i może przywrócić wzrok wielu niewidomym, bez względu na chorobę, która doprowadziła do ślepoty.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj