Nowe implanty mogą leczyć złamania, przekształcając się w prawdziwą kość

Kategorie: 

Źródło: Flickr/jasonwoodhead23/CC BY 2.0

Do leczenia poważnych złamań często stosuje się różnego rodzaju śruby oraz implanty, które utrzymują kość we właściwym ułożeniu podczas procesu gojenia. Czas rekonwalescencji może być niekiedy bardzo bolesny, a także długi i uciążliwy. Może się to jednak zmienić w niedalekiej przyszłości, ponieważ udało się stworzyć takie implanty, które mogą przekształcać się w naturalną tkankę kostną.

 

Badacze z Uniwersytetu Sydney w Australii opracowali implanty nowej generacji, które z powodzeniem przetestowano na złamaniach królików oraz owiec. Eksperyment okazał się być skuteczny we wszystkich ośmiu przypadkach zwierząt biorących udział w badaniu.

 

Co najbardziej istotne dla implantów tej generacji – każde ze zwierząt było zdolne chodzić natychmiast po wykonaniu zabiegu, podczas którego zamontowano implant. Przez cztery tygodnie owce chodziły z gipsowymi odlewami, aby poprawić stabilizację podczas procesu gojenia. Już w trzy miesiące po zabiegu naukowcy zaobserwowali całkowitą rekonstrukcję tkanki kostnej w 25% przypadków złamań, a po upływie roku było to już 88%.

 

Podczas odrastania kości, implanty stopniowo się rozpuszczają. Tak więc nowa metoda pozwala nie tylko na szybszą regenerację kości, ale także „tworzy” naturalną kość w miejscach, w których jej brakuje. Co ważne, implanty opracowane przez Australijczyków mają podobny skład co naturalna kość, więc rozpuszczają się wewnątrz ciała bez żadnych toksycznych efektów ubocznych. Wynalazek naukowców ma także porowatą strukturę, dzięki czemu mogą przez niego przechodzić autentyczne kości, a nawet naczynia krwionośne.

Nowa metoda leczenia złamań może niewyobrażalnie zmniejszyć czas leczenia poważnych złamań, a także ułatwić czas rekonwalescencji. Dodatkowo, w tym przypadku nie istnieje żadna możliwość na odrzucenie obcego ciała przez układ odpornościowy pacjenta, ponieważ implant ma skład identyczny z naszymi prawdziwymi kośćmi. Być może już niedługo doznanie złamania nie będzie poważnym obrażeniem, a jego leczenie nie będzie czasem wyłączającym z wielu aspektów życia.   

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj