Nowe oprogramowanie może wyeliminować migreny z naszego życia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według statystyk, 1 na 7 osób doświadcza w ciągu roku migreny, a kobiety są na nią aż dwa razy bardziej narażone od mężczyzn. Ból głowy podczas migreny może być tak silny, że nie jest się w stanie wykonywać normalnych czynności, a problem zwykle musi być przeczekany i ustępuje sam. Chociaż istnieją leki pomagające łagodzić ból to nie w każdym przypadku okazują się one skuteczne, zwłaszcza jeśli reagujemy z opóźnieniem. Nic więc dziwnego, że naukowcy postanowili poszukać zupełnie innego rozwiązania.

 

Zespół hiszpańskich naukowców stworzył system komputerowy do przewidywania migreny, który może poprawić życie setek ludzi. Naukowcy przetestowali go już na podstawie rzeczywistych danych pacjentów. Wszystko wskazuje na to, że wiedząc dokładnie kiedy dopadnie nas migrena, będziemy mogli znacznie poprawić skuteczność stosowanych środków przeciwbólowych.

 

Program analizuje dane takie jak temperatura powierzchni skóry, tętno oraz dotlenienie krwi. Podczas dokonywanych symulacji dokładność oprogramowania w przewidywaniu migreny wyniosła powyżej 75%, z 25-minutowym wyprzedzeniem. 

Następnym krokiem naukowców ma być zastosowanie programu w konkretnym urządzeniu (do tej pory obliczenia wykonywał komputer), a także przetestowanie go na rzeczywistych pacjentach, a nie jedynie na zebranych danych. Jeśli prace się powiodą, być może przyjdą czasy, w których ludzie będą w stanie całkowicie uwolnić się od bólu.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Cassie

Ok. Lek, ale dlaczego

Ok. Lek, ale dlaczego powstaje taki ból głowy? Czym to jest spowodowane? Jaka to nieprawidłowość organizmu? Niewystarczą tylko leki. Organizm z czasem uodparnia się długotrwale stosowany lek, więc powinno się przede wszystkim likwidować źródło przyczyny nie efekt uboczny organizmu. Może źródłem migren jest złe żywienie. Może naczynia włosowate są zbyt zwężone i to powoduje migreny, ale dlaczego?  Trzeba szukać źródła by móc w pełni pomóc. Dla mnie to nie jest rozwiązanie problemu... 

0
0

Skomentuj