Nowe soczewki kontaktowe mogą mierzyć poziom glukozy u cukrzyków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy opracowali miękką, elastyczną soczewkę kontaktową, która monitoruje poziom glukozy w ludzkich łzach. Badacze mają nadzieję, że ich urządzenie będzie kiedyś wykorzystywane przez osoby cierpiące na cukrzycę i znacznie ułatwi im życie, ponieważ nie będą musiały stosować igieł do monitorowania poziomu cukru we krwi.

 

Soczewki stworzone przez naukowców mają wbudowane małe czujniki oraz zielone światełka LED. Kiedy czujnik zarejestruje, że poziom glukozy we łzach przekroczył dozwoloną normę, odcina on zasilanie diody i światło gaśnie. Światło świeci na zewnątrz w taki sposób, że użytkownik może zobaczyć je jedynie w lustrze.

 

Wszystkie komponenty w soczewce mają 1/100 jej normalnej grubości, przez co są wygodne i nie wadzą w gałkę oczną i powiekę. Co więcej, każda wbudowana część, która nie może być przezroczysta, została wbudowana w miejsce położenia tęczówki w taki sposób, aby nie odróżniała się od oka. 

W przyszłości naukowcy chcą odwrócić działanie ich wynalazku, tak by soczewki nie świeciły podczas prawidłowego poziomu glukozy we krwi i zapalały się tylko, gdy zostanie on przekroczony. Jest to jednak bardziej zaawansowane technologicznie działanie i wymaga jeszcze pracy.

 

Póki co prowadzone są testy noszenia „sprzętu” przez ludzi, jednak zespół badawczy jest całkowicie pewny, że jego wynalazek odniesie sukces. Szacuje się, że inteligentne soczewki dla cukrzyków pojawią się na półkach sklepowych za około 5 lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj