Nowo poznane peptydy spowodowały odrastanie amputowanych kończyn

Image

Źródło: 123rf.com

Eksperymenty na myszach dały zaskakujące rezultaty. Naukowcy podali gryzoniom dwa białka i obserwowali, jak amputowane palce zaczęły odrastać. Czy taki sam efekt będzie można w przyszłości uzyskać u ludzi?

 

Zespół badawczy z Teksańskiego Uniwersytetu Rolniczego i Mechanicznego amputował palce myszy, a następnie podał kombinację dwóch białek – BMP2 i BMP9. Dzięki takiemu połączeniu, już po trzech dniach zauważono, że ponad 60% kikuta kostnego utworzyło warstwę chrząstki.

 

Naukowcy uzyskali najlepsze rezultaty po osobnym podaniu białka BMP2 oraz BMP9 w odstępie siedmiu dni. Badacze zaobserwowali wtedy regenerację struktur stawowych z pewnymi połączeniami z kością. Choć myszom nie odrosły całe palce, takich rezultatów nie uzyskał jeszcze żaden zespół naukowy.

Image

Co prawda, wciąż jesteśmy daleko od terapii, która pozwoli w pełni zregenerować kończyny u myszy. Naukowcy zamierzają jednak kontynuować swoje eksperymenty i są dobrej myśli. W zespole panuje przekonanie, że wszystko jest możliwe i pewnego dnia, ludziom również będą odrastać kończyny.

 

 

Ocena:

Dodane przez idako (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

No osiołku 1 jak naukowcy by sobie dlaczego mi obcinać i próbować na sobie bo  myszy dalej by chyba nie byłyby w stanie kontynuować dalszych badań no chyba że ty jesteś taki mądry i ty byś zastąpił tychnaukowców ale w międzyczasie proponuję tobie udać się do psychiatry i on ci wytłumaczy parę istotnych spraw których ty nie jesteś w stanie zrozumieć bo pojemność twojego mózgu jest mniejsza od pojemności mózgu tych myszek

0
0