Nowoczesne gadżety stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia

Kategorie: 

www.dreamstime.com

Popatrzcie na swoje urządzenie mobilne. Na waszym tablecie, telefonie komórkowym, laptopie na pewno łatwo da się zauważyć ślady palców na ich ekranie i obudowie, czy nieestetyczne złogi kurzu na jego rogach. Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę, że urządzenia mobilne należy traktować jak szczoteczkę do zębów. Należy je czyścić regularnie i nie udostępniać każdemu - zwłaszcza ze względów sanitarnych!

Przeciętny użytkownik bardzo często sięga po elektroniczne gadżety, w wielu miejscach i przy wielu okazjach, trzymając je w niekoniecznie czystych rękach. Tym samym nasze elektroniczne zabawki mogą się całkiem poważnie zanieczyścić. Elektroniczne gadżety zabiera się ze sobą podczas korzystania z publicznych toalet, udostępnia chorym, zakatarzonym dzieciom do zabawy, często przekazuje się je osobom postronnym, chcąc pokazać im np. zdjęcia, czy dociska się je do spoconej skóry podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Prowadzone badania za każdym udowadniają, że to co udaje nam się zgromadzić na naszych urządzeniach jest często o wiele gorsze, niż to co można znaleźć na podeszwach naszych butów!

 

Bez wątpienia elektroniczne gadżety mogą być źródłem zakażenia poważnymi chorobami. Tak twierdzi również dr Dubert Guerrero, specjalista chorób zakaźnych z Sanford Helath w Fargo w Północnej Dakocie i współautor badań dotyczących utrzymywania się bakterii na iPadach. Wyniki tych badań opublikowano w listopadzie w The American Journal  of Infection Control. Naukowcy odkryli, że regularnie przecieranie urządzenia wilgotną szmatką wykonaną z mikrofibry było wystarczające, aby wyeliminować wiele rodzajów najczęściej występujących bakterii. Do usunięcia bardziej wytrzymałych i niebezpiecznych patogenów, jak np. bakterii Clostridium difficile (które mogą powodować biegunkę lub nawet zapalenie jelita grubego), czy  wirusów grypy niezbędne było użycie specjalnych środków do sterylizacji na bazie chloru, czy alkoholu.

 

Jest to poważny problem, ponieważ wielu producentów elektronicznych gadżetów – w tym firma Apple oficjalnie ostrzega przed stosowaniem płynów do mycia szyb, aerozoli, rozpuszczalników, alkoholu, amoniaku i wielu innych środków do oczyszczania swoich produktów. Według nich wystarczy regularne usuwanie tłustych odcisków palców przy pomocy miękkich ściereczek.

 

Nie ma dokładnych wytycznych jak często należy czyścić urządzenia mobilne. Jednak zaleca się  codzienne przecieranie ekranu urządzenia wilgotną szmatką, aby zapewnić jego higieniczność i odpowiednie właściwości użytkowe. Do przemywania ekranów dotykowych najlepiej użyć mieszanki wykonanej w stosunku 1:1 wykonanej z alkoholu izopropylowego (izopropanolu) dostępnego w sklepach chemicznych i wielu marketach budowlanych oraz wody destylowanej. Wystarczy napełnić spryskiwacz tym preparatem i lekko zwilżyć nim niestrzępiącą się szmatkę, wykonaną najlepiej z mikrofibry (nie powinno się używać do tego celu ręczników papierowych!) i delikatnie przetrzeć ekran i obudowę urządzenia. Nie należy spryskiwać bezpośrednio ekranu urządzenia!

 

Regularne czyszczenie ulubionych elektronicznych zabawek pozwoli utrzymać je w czystości i nie tylko uniknąć infekcji, ale także utrzymać urządzenia w dobrej kondycji, dzięki czemu nie stracą one swoich wartości użytkowych. Będzie to bardzo ważne, gdy najdzie nas ochota, aby odsprzedać urządzenie - przecież żaden potencjalny kupujący nie będzie zainteresowany brudnymi urządzeniami, na których będą wyraźne oznaki użytkowania.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika kry13a

bawilem sie w piaskownicy

bawilem sie w piaskownicy gdzie sraly koty i sikaly jak i w badkach biegalem po ulicy jak w lato padal deszcz do dzis okaz zdrowy Smile nie 100 procent zmiany globalne i klimatyczne daja mi swie znaki

0
0

Skomentuj