Nowoczesne leki przeciw HIV dają młodym ludziom szansę na normalne życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Skuteczność leczenia HIV nadal postępuje. Niegdyś wyrok śmierci staje się obecnie łatwym do utrzymania stanem, a nowe badanie wykazało, że średnia długość życia młodych ludzi z wirusem jest obecnie bliska przeciętnej długości życia zdrowych osób.

 

Przeanalizowano wskaźniki przeżycia ponad 88 tysięcy osób, u których rozpoznano wirus HIV między 1996 a 2010 rokiem. Okazało się, że 20-letnia osoba z wirusem HIV, zażywająca leki antyretrowirusowe, żyje o 10 lat dłużej od ludzi, u których rozpoznano wirus w 1996 roku. Badania wykazały, że osoba z HIV w dzisiejszych czasach może dożyć 78 lat.

 

W 1996 roku zaczęto po raz pierwszy używać leków antyretrowirusowych. Terapia obejmuje kombinację leków działających w celu zakłócenia replikacji wirusa, zapobiegając jego przenoszeniu się. Pacjenci mają możliwość próbować różnych kombinacji, w celu wyeliminowania efektów ubocznych, a także by zwalczyć oporność wirusa.Rozwój w leczeniu HIV sprawił, że chorzy mogą przyjmować mniejsze dawki leków, które skutecznie zapobiegają replikacji. Naukowcy odkryli, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie po 2008 roku żyją znacznie dłużej. Większość zgonów związanych z HIV następuje u osób, które nie są leczone.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj