Nowy algorytm potrafi zmierzyć odczuwany przez człowieka ból

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy zaprojektowali program komputerowy, który potrafi określić ból odczuwany przez ludzi, na podstawie analizy ich wypowiedzi. System jest dokładniejszy od poprzednich algorytmów, ponieważ bierze pod uwagę także wiek, płeć oraz kolor skóry pacjentów.

 

Zaprojektowany system ocenia poziom bólu na podstawie wyrazu ich twarzy, pozwalając lekarzom dobrać odpowiedni sposób leczenia. Analiza mikroekspresji twarzy, a następnie dostosowywanie parametrów systemu dla danego pacjenta, umożliwia dokładną i obiektywną ocenę.

 

Rzetelna ocena bólu odczuwanego przez pacjenta jest szczególnie ważna w przypadku osób, które walczą z uzależnieniem i szukają w sposób nielegalny środków przeciwbólowy, które zaspokoją ich głód narkotykowy. Jeśli lekarze będą w stanie w wiarygodny sposób ocenić cierpienie pacjenta, będzie to znaczne ograniczenie tego niebezpiecznego zjawiska. 

Wyszkolony algorytm nosi nazwę DeepFaceLIFT. Program nauczył się wykorzystywać subtelne różnice w wyrazach twarzy pacjentów w celu oszacowania poziomu odczuwanego przez nich bólu. Póki co jednak algorytm nie może zastąpić lekarskiej diagnozy, na przykład ze względu na różną ekspresję bólu przez ludzi. Mimo tego, naukowcy kontynuują swój projekt w nadziei na jego dalsze doskonalenie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj