Nowy elastyczny materiał drukowany w drukarce 3D może służyć jako orteza

Kategorie: 

Źródło: Felice Frankel

Druk 3D umożliwił produkcję urządzeń medycznych, dostosowanych do potrzeb pacjenta, jednak często są one wykonane z nieelastycznych materiałów, które powodują dyskomfort. Ponadto, często nie wspomagają one regeneracji stawów i mięśni. W odpowiedzi na te niedogodności, inżynierowie z MIT zademonstrowali nowoczesny materiał siatkowy, drukowany w drukarce 3D, który zapewnia wsparcie dla tkanek miękkich.

 

Elastyczne siatki inspirowane były tkaninami i kolagenem – białkiem, które tworzy tkanki łączne. Jeden z twórców, Sebastian Pattinson, zaprojektował materiały z myślą o strukturze molekularnej kolagenu: stworzył faliste wzory, które drukował w drukarce 3D za pomocą termoplastycznej polutheriny. Następnie wykonał siatkową konfigurację, która jest rozciągliwa, wytrzymała i giętka jak tkanina.

 

Zespół przetestował wynalazek na zdrowych ochotnikach. Nowoczesna tkanina została przymocowana na zewnątrz kostki, po czym wykorzystano robota do pomiaru sztywności i sprawdzono zachowanie materiału.

 

Naukowcy wykonali również konstrukcję ortezy kolana, która dopasowuje się do stawu pacjenta, a także rękawicę, która dopasowuje się do dłoni użytkownika. Badacze omówili również potencjał elastycznej siatki drukowanej w 3D jako wszczepianego urządzenia stosowanego do leczenia przepukliny.

Po przeprowadzonych testach, naukowcy połączyli włókna ze stali nierdzewnej z wykonaną wcześniej giętką siatką oraz umieścili kolejną warstwę elastycznej siatki na sztywniejszej nici. Rezultatem jest wygodna kombinacja sztywnego i elastycznego materiału, który może łatwo rozciągnąć się do odpowiedniego punktu, a następnie zacząć sztywnieć, aby zapobiec przeciążeniu mięśnia. Badacze twierdzą, że ich nowatorska siatka może być używana na wiele sposobów. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Advanced Functional Materials 19 czerwca.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj