Nowy lek może całkowicie zwalczyć cukrzycę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na całym świecie liczba osób z cukrzycą rośnie stale od 1980 roku - tylko w 2014 roku rozpoznano chorobę u 422 milionów osób. Niedawno naukowcy użyli nowego leku do zmniejszenia stężenia cukru we krwi myszy. Leki hamują enzym o nazwie LMPTP, który przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2, osłabiając wrażliwość organizmu na insulinę.

 

Zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracował lek na cukrzycę typu 2 w postaci pojedynczej pigułki, która ma na celu przywrócenie wrażliwości na insulinę u osób chorych. Cukrzyca typu 2 rozwija się, gdy organizm przestaje reagować na insulinę – hormon odpowiedzialny za regulowanie cukru we krwi. Przyczynia się do tego wiele czynników genetycznych oraz obrany styl życia pacjenta.

 

Do tej pory leki nie były w stanie przywrócić funkcji reagowania na insulinę u pacjentów z cukrzycą – zamiast tego filtrowano nadmiar glukozy w ich krwi, który powstawał w wyniku dysfunkcji. Tym razem wydaje się jednak, że będzie można zlikwidować problem u samego źródła. 

Lek ma hamować enzym o nazwie LMPTP, który najprawdopodobniej przyczynia się do zmniejszenia wrażliwości komórek na insulinę. Dzięki ograniczonej aktywności LMPTP zostaną ponownie włączone receptory insuliny na powierzchni komórek, zwłaszcza tych w wątrobie, które z kolei przywracają zdolność komórek do regulowania nadmiaru cukru we krwi. Może to sprawić, że cukrzyca typu 2 stanie się wyleczalna.

 

Naukowcy karmili myszy dietą wysokotłuszczową, która powodowała u nich wzrost masy ciała oraz wysokie stężenie glukozy we krwi. Wówczas zaczęto podawać zwierzętom lek, który skutecznie przywracał u nich wrażliwość na insulinę, nie powodując żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

 

Chociaż wyniki badań okazały się być satysfakcjonujące, zespół badawczy musi nadal testować lek w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzkim próbom klinicznym. Jednak faktem pozostaje, że lekarstwo może prowadzić do nowej strategii leczenia cukrzycy typu 2.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj