Nowy lek na raka jelita grubego całkowicie wyleczył 100% pacjentów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Badanie przeprowadzone w jednym z amerykańskich ośrodków onkologicznych dało bezprecedensowe wyniki. Lek przeciw rakowi jelita grubego doprowadził do całkowitej remisji u wszystkich pacjentów, którzy brali udział w badaniach. Mimo niewielkiej grupy pacjentów, tj. zaledwie 13 osób, wyniki eksperymentu są zachęcające, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że uczestnicy nie byli poddawani radioterapii, chemioterapii ani zabiegom chirurgicznym.

 

Wszyscy pacjenci biorący udział w eksperymencie mieli rzadką genetyczną sygnaturę guza, naprawczy niedobór naprawczy (RCD). Ta mutacja oznacza, że komórki są mniej zdolne do korygowania błędów w DNA, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Ośmiu uczestników miało również zespół Lyncha, dziedziczne zaburzenie prowadzące do DCC.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że leki takie jak Jemperli (dostarlimap) są skuteczne w walce z nowotworami wynikającymi z tych chorób, ponieważ zakłócają układ odpornościowy i umożliwiają organizmowi pacjenta zaatakowanie guza. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie Jemperli daje niezwykle pozytywny efekt już po sześciu miesiącach stosowania.

 

„To naprawdę niesamowite, że po raz pierwszy w onkologii guzów litych, według mojej najlepszej wiedzy, osiągnięto stuprocentową całkowitą odpowiedź i całkowicie wyeliminowaliśmy wszystkie konwencjonalne terapie” – powiedział Luis Diaz, szef onkologii w Memorial Sloanze Szpitala Kettering, gdzie robiono testy.

 

Jednak wyniki są wciąż dalekie od ostatecznych. Remisja nie jest wykluczona, a przed wyciągnięciem wniosków należy poczekać i upewnić się, że guz nie powróci. Jednak wstępne prognozy badaczy są bardzo optymistyczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj