Nowy mikrochip pozwoli zobaczyć wnętrze serca

Kategorie: 

www.123rf.com

Naukowcom udało się opracować prototyp niesamowitego mikrochipa, który już wkrótce może pomóc kardiologom w diagnozie jednego z najważniejszych ludzkich organów - serca. Opracowane urządzenie jest tak małe, że jest w stanie przejść przez cały układ krążenia i bez żadnego problemu potrafi wniknąć do wnętrza serca.


Mikrochip pozwoli lekarzom stworzyć kompletny, trójwymiarowy obraz serca, głównych arterii i obwodowych naczyń krwionośnych, co znacznie ułatwi identyfikację przyczyny w przebiegu większości chorób serca. Urządzenie opracowali naukowcy z Giorgia Institute of Technology (USA). Na powierzchni chipa, która wynosi zaledwie 1,5 mm, umieszczono 56 ultradźwiękowych nadajników i 48 odbiorników.

 

Jak napisano w czasopiśmie IEEE Transactions on Ultrasonics - urządzenie jest w stanie przesyłać obrazy 3D z prędkością 60 klatek na sekundę. Badania prototypu obecnie wchodzą w etap badań na zwierzętach, następnie planowane są testy na ludziach. Po ich zakończeniu, naukowcy planują rozpoczęcie produkcji mikrochipa i masową sprzedaż do różnych klinik i szpitali na całym świecie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj