Nowy robotyczny rękaw wspomaga pracę serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Opracowano robotyczny rękaw, który ma pomagać wadliwym sercom w pracy. Rękaw jest wykonany z materiału, który naśladuje mięsień sercowy, otula serce z zewnątrz i uciska je w sposób podobny do naturalnych skurczów.

 

Ponad pół miliona osób w Wielkiej Brytanii, gdzie opracowano wynalazek, cierpi na niewydolność sercową. Jest to długoterminowe schorzenie, które pogarsza się wraz z biegiem czasu. Na początku badań, rękaw był testowany na sercach świńskich. Brytyjska Fundacja Serca opisuje nowy wynalazek, jako wymagający dalszych badań.

Niewydolność sercowa to w szczególności efekt zawału serca oraz innych jego uszkodzeń. Urządzenie, synchronicznie do pracy serca, napręża się i rozluźnia dzięki pompowanemu pod ciśnieniem powietrzu. Zrobotyzowany rękaw pomaga zwiększyć ilość krwi w organizmie, a gdy serce przestawało bić, rękawy pomagały w przywróceniu przepływu krwi. Jednak bezpośredni kontakt z tkanką sercową może prowadzić do ryzyka niebezpiecznych zakrzepów krwi.

Naukowcy uważają, że ich rękaw może być mimo wszystko bezpieczniejszym rozwiązaniem z powodu jego nieingerującego umiejscowienia na zewnątrz serca, zamiast wszczepienia go do jego wnętrza. Badania są póki co wciąż na wczesnym etapie i wymaga jeszcze wiele pracy, by wynalazek można było przetestować na ludziach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj