Nowy test krwi wykrywa raka skóry zanim stanie się śmiertelny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół australijskich naukowców stworzył test krwi, który umożliwia diagnozowanie czerniaka w oparciu o obecność zaledwie 10 przeciwciał wytworzonych przez ludzki układ odpornościowy. Innymi słowy, test jest w stanie ujawnić chorobę w bardzo wczesnym stadium rozwoju.

 

Pacjenci, u których wykryto czerniaka we wczesnej fazie rozwoju, mają od 90 do 99% szans na przeżycie. Czerniak staje się bardzo agresywny dopiero po przerzutach, wówczas wskaźnik przeżycia to zaledwie 15-20%. Dlatego też test krwi, który wynaleźli Australijczycy, to tak dobra wiadomość dla świata medycyny.

 

Obecnie diagnozowanie raka skóry odbywa się poprzez wzrokową ocenę stanu zdrowia przez dermatologa. Niestety, człowiekowi znacznie łatwiej się pomylić, zwłaszcza biorąc pod uwagę niepożądane okoliczności, jak np. zmęczenie specjalisty.

Każdego roku na całym świecie diagnozowane jest około 350 tysięcy nowych przypadków czerniaka i aż 60 tysięcy z nich kończy się zgonem. Szczególnie dużo przypadków zachorowania ma miejsce w Australii i Nowej Zelandii, ponieważ mieszkają tam ludzie rasy kaukaskiej, którzy mają na co dzień duży kontakt ze słońcem.

 

Aby test wszedł do powszechnego użytku, musi on przejść trzyletnie badania kliniczne, które ostatecznie zweryfikują jego skuteczność. Do tego czasu naukowcy zachęcają ludzi do regularnego stosowania kremów z filtrem oraz zachowania szczególnej czujności względem jakichkolwiek zmian skórnych, takich jak znamiona, pieprzyki i przebarwienia słoneczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj