Nowy test na koronawirusa pokazuje wyniki w ciągu 20 minut

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Monash University w Australii opracowali proste badanie krwi, które pokazuje, czy dana osoba wytworzyła przeciwciała w odpowiedzi na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Wynik uzyskiwany jest zaledwie w 20 minut. Test został szczegółowo opisany w magazynie ACS Sensors.

 

Pozytywne przypadki COVID-19 wiążą się z takim zjawiskiem jak aglutynacja, czyli kumulacja „sklejania” krwinek czerwonych. W swoim nowym teście australijscy naukowcy przyjęli tę cechę jako podstawę. Analiza określa poziom aglutynacji we krwi. Badanie wymaga około 25 mikrolitrów osocza z próbki krwi.

 

Naukowcy przetestowali dziesięć klinicznych próbek krwi. Usunęli z próbek osocze lub surowicę z erytrocytami wcześniej pokrytymi krótkimi peptydami, które są fragmentami wirusa SARS-CoV-2.

 

Jeśli próbka pacjenta zawierała przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, wiązały się one z peptydami i powodują łączenie się krwinek czerwonych. Następnie naukowcy użyli kart żelowych do oddzielenia przylegających komórek od luźnych komórek. Pomogło im to zobaczyć linię przylegających komórek, wskazującą na pozytywną odpowiedź. W próbkach ujemnych nie zaobserwowano przylegających komórek na kartach żelowych.

 

W przeciwieństwie do już istniejącego testu na COVID-19, nowy pozwala zidentyfikować osobę, która jest nie tylko chora, ale także niedawno zarażona (nawet jeśli infekcja została już pokonana). Test aglutynacji również może w przyszłości pomóc w badaniach klinicznych poprzez wykrywanie przeciwciał, które są produkowane w odpowiedzi na szczepionkę.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj