O czym śnią zwierzęta?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Do tej pory jedynie dwa goryle potrafiły przekazać człowiekowi treść swoich snów. Penny Patterson, osoba zajmująca się gorylami, pisała o snach goryli: wydarzeniach, które nigdy nie miały miejsca, wyimaginowanych ludziach, wspomnieniach z przeszłości. Wszystkie inne hipotezy o tym, co dzieje się w mózgach zwierząt podczas snu – to tylko domysły naukowców.

 

Jednak naukowcy wiedzą, że mózg większości ssaków podczas snu przechodzi ten sam cykl, co mózg człowieka: od pogrążania się w głębokim śnie, po daleką fazę REM, gdy mózg jest najbardziej aktywny. Stąd sugestia, że wiele zwierząt może śnić tak samo, jak ludzie. Małe zwierzęta (na przykład myszy) przechodzą przez etapy snu o wiele szybciej niż człowiek, z kolei gady i ryby nie posiadają wcale fazy REM, stąd naukowcy są pewni, że nie posiadają snów.

Ludzie często śnią o rzeczach, które ich interesują lub o których myślą przed pójściem do łóżka. Nie ma powodu, by sądzić, że zwierzęta robią inaczej. Psy są bardzo przywiązane do swoich właścicieli, więc dr Deirdre Barrett (psycholog z Medycznej Uczelni Harvardu) sugeruje, że psy we śnie odtwarzają wizerunek i zapach gospodarza.

Z kolei marzenia kotów są znane nieco bardziej dzięki badaniom Michel Jouvet. Naukowiec badał obszar w mózgu kota, który ogranicza ruchy mięśni podczas snu REM. Wynikiem miał być fakt, że kot podczas snu najczęściej śni o polowaniu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj