O czym świadczy obrzęk warg sromowych?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zwykle obrzęk warg sromowych nie występuje w odosobnieniu – w wielu przypadkach towarzyszą mu inne objawy, jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i ból okolic intymnych. Dolegliwość może mieć różne przyczyny; często jest następstwem zakażeń grzybiczych pochwy i sromu, czasem wskazuje na zapalenie gruczołu Bartholina, reakcję alergiczną lub wynika ze zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety po menopauzie.

Przyczyny obrzęku warg sromowych

Obrzęk sromu to częsty objaw zakażenia grzybiczego, na które – przynajmniej raz w życiu – zapada 80 proc. kobiet. Infekcja najczęściej obejmuje srom i pochwę i objawia się obrzękiem, zaczerwieniem warg sromowych, swędzeniem, pieczeniem i bólem okolic intymnych oraz upławami – białawą, serowatą wydzieliną z pochwy.

Na grzybice narządów płciowych i inne nawracające infekcje intymne cierpią m.in. kobiety po menopauzie, u których niedobory estrogenów prowadzą do wielu niekorzystnych zmian w organizmie.

Zdarza się, że za obrzęk sromu odpowiada reakcja alergiczna. Uczulenie wywołuje również inne dolegliwości – zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie warg sromowych. Na ogół terapia polega na wyeliminowaniu kontaktu z czynnikiem uczulającym. Zazwyczaj uczulają substancje zawarte w kosmetykach do higieny intymnej, lubrykantach, prezerwatywach i środkach plemnikobójczych.

Jeśli zgrubieniu ulega tylko jedna strona sromu – podejrzewa się zapalenie gruczołu Bartholina. Gruczoł ten tworzą parzyste struktury, które leżą w dolnej części warg sromowych mniejszych i odpowiadają za produkcję śluzu w stanie podniecenia seksualnego.

Kiedy dojdzie do zablokowania ujścia gruczołu Bartholina, wydzielina gromadzi się w jego wnętrzu i nie może odpłynąć. W konsekwencji tworzy się torbiel, której treść łatwo ulega zakażeniu bakteryjnemu. W ten sposób powstaje ropień, który nieraz samoistnie pęka. Choroba objawia się nie tylko obrzękiem wargi sromowej, ale też silnym bólem i podwyższoną temperaturą ciała. Zapalenie gruczołu Bartholina należy do najczęstszych stanów zapalnych, które rozwijają się w obrębie sromu.

Jak leczy się obrzęk sromu?

W przypadku ropnia gruczołu Bartholina niezbędne bywa nacięcie i drenaż zmiany. Często (zwłaszcza przy zmianach o charakterze nawrotowym) wykonuje się zabieg zwany marsupializacją, podczas którego nacina się ścianę torbieli i usuwa jej treść. Potem wszywa się brzegi ściany ropnia do błony śluzowej, co zapobiega powstaniu nowej cysty.

Grzybicę pochwy i sromu z reguły krótko leczy się miejscowymi lekami przeciwgrzybiczymi, np. z nifuratelem i nystatyną. Czasem konieczne bywa wdrożenie terapii doustnej i wydłużenie czasu kuracji.

W nawracających zakażeniach sromu i pochwy, których źródłem jest niedobór estrogenów po menopauzie, zaleca się lokalną terapię hormonalną – efektywną i bezpieczną, która przeciwdziała kolonizacji narządów płciowych przez drobnoustroje patogenne.

Do uciążliwych objawów stanów zapalnych należą oczywiście nie tylko obrzęki sromu, ale też upławy, ból, pieczenie, świąd i zaczerwienienie okolic intymnych. Można skutecznie łagodzić te dolegliwości – pomocny okazuje się roztwór chlorowodorku benzydaminy, służący do przemywania zewnętrznych narządów płciowych. Benzydamina to skuteczny lek, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne i miejscowo znieczulające; w ramach profilaktyki stosuje się ją również przed i po zabiegach ginekologicznych.

lek. med. Robert Makowski

specjalista ginekolog- położnik

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Ramona

U mnie naszczescie obylo sie

U mnie naszczescie obylo sie bez interwencji ginekologa bo obrzek wynikal z infekcji po wizycie na basenie. Kupilam globulki mucovagin, ktore skutecznie uporaly sie z infekcja.

0
0

Skomentuj