O czym świadczy skurcz mięśnia łydki i jak sobie z nim poradzić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Skurcz mięśnia to nagły, silny ból. Pojawiający się w nocy potrafi być dużym utrapieniem. Warto wiedzieć jak poradzić sobie podczas skurczu oraz jak zapobiec mu w przyszłości.

 

Najczęstszą przyczyną skurczy mięśni nóg, które pojawiają się w nocy są niedobory soli i minerałów w organizmie. Jest to wynik niepełnowartościowej diety, picia dużych ilości kawy, która wypłukuje z organizmu potas i magnez, oraz ogólnego przemęczenia. Warto zacząć suplementować magnez i potas, ale także wprowadzić do diety składniki, które naturalnie go zawierają.  

 

Skurcze mogą również występować w wyniku złego ukrwienia naszych nóg. Przyczynia się do tego szczególnie siedzący tryb życia, zakładanie nogi na nogę, spanie z podkurczonymi nogami lub noszenie obcisłych pończoch i skarpet. Podczas dnia powinniśmy jak najczęściej rozprostowywać nogi, a kładąc się do snu kłaść się na plecach z wyprostowanymi nogami.

Kolejną przyczyną skurczów może być nadmierny wysiłek fizyczny. Mimo że ruch to zdrowie, nasze ciało potrzebuje także czasu na regenerację. Dodatkowo po treningu ważne jest, aby uzupełniać płyny. Regularne picie wody i odpoczynek są na takie przetrenowanie najlepszym sposobem.

 

Jeżeli mimo stosowania takich rozwiązań nie odczuwa się ulgi, koniecznie powinno udać się na konsultację to lekarza. Skurcze mogą być także objawem miażdżycy, która skutkuje niedotlenieniem naczyń krwionośnych i jest poważną chorobą.

Gdy pojawia się skurcz w nocy powinno się złapać swoją stopę u podstawy i delikatnie, ale stanowczo podciągnąć całą nogę, tak by kolano dotykało naszej klatki piersiowej, a łydka tworzyła z udem kąt prosty. Dodatkowo po wystąpieniu takiego skurczu, można na chwilę wstać i pospacerować po pokoju, zrobić kilka przysiadów. Ulgę przyniesie także ciepły kompres lub prysznic, który rozgrzeje i uelastyczni nasz mięsień.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika WmordepchajUSrahell

Pewnie świadczy o

Pewnie świadczy o hipomagnezemii, jako że zażycie magnezu likwiduje problem. Ile razy - np. przy wciąganiu ciasnych nogawek - złapie mnie kurcz łydki wystarczy... szybko stanąć na pięcie!! I po problemie, a jest on niebanalny ponieważ ból towarzyszący narastającemu powoli kurczowi jest potworny...

0
0

Skomentuj