Obfite śniadanie może pomóc w zachowaniu zdrowej wagi i prawidłowego poziomu cukru we krwi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdy z nas zna powiedzenie, że „śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia” i przemawiają za tą tezą także najnowsze badania. Okazuje się, że jedzenie dużych śniadań na rzecz mniejszych obiadów i kolacji może pomóc w odchudzaniu, a także w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi.

 

Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu w Tel Awiwie badali otyłe osoby dorosłe, które dodatkowo chorowały na cukrzycę typu 2. Odkryto, że 3 miesiące diety opierającej się na wysokoenergetycznych śniadaniach pomogły pacjentom w utracie wagi oraz w poprawie wyników badań krwi.

Otyłość jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka względem cukrzycy typu 2. Nadwaga utrudnia organizmowi prawidłowe gospodarowanie insuliną - hormonem, który reguluje poziom glukozy we krwi. Według badań, około 90% osób dorosłych z cukrzycą typu 2 posiada jednocześnie nadwagę lub otyłość.

 

Podstawową formą leczenia zarówno otyłości, jak i cukrzycy typu 2 jest przejście na zdrowszą dietę. Specjaliści sugerują jednak, że liczy się nie tylko ilość i rodzaj spożywanych pokarmów, ale także pora spożywania naszych posiłków.

W ciągu dnia nasz metabolizm ulega zmianie. Odkryto, że śniadania skutkują niższym poziomem cukru we krwi, niż obiady czy kolacje. Dlatego też ten sam posiłek może mieć zupełnie różny wpływ na nasze zdrowie, w zależności od pory dnia, w której go spożywamy.

 

Naukowcy odkryli, że poziom cukru u osób, które przez 3 miesiące jadły obfite śniadania spadł średnio o 38 mg/dl. Dla porównania u grupy osób, które przez 3 miesiące spożywały 6 małych posiłków w ciągu doby, poziom glukozy zmniejszył się średnio o 24 mg/dl. Różnice były widoczne także w wadze pacjentów – pacjenci z grupy jedzącej duże śniadania schudli średnio 5 kg, a pacjenci z grupy spożywającej 6 małych posiłków schudli średnio 1,4 kg.

 

Wyniki przeprowadzonych badań sugerują, że ustanowienie śniadania najbardziej obfitym kalorycznie posiłkiem w ciągu doby nie tylko przyspieszy nasze efekty w odchudzaniu, ale też lepiej wpłynie na nasze samopoczucie. Osoby jedzące syte śniadania rzadziej doświadczają wilczego apetytu i mają więcej energii w ciągu dnia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj