Obniżenie ciśnienia krwi zapobiega ryzyku demencji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy zebrali przekonujące dowody przemawiające za potrzebą leczenia nadciśnienia w celu zapobiegania neurodegeneracji. Według uzyskanych danych jest to najprostsza i najtańsza metoda zapobiegania nieuleczalnej chorobie.

 

Obecnie ponad 50 milionów ludzi żyje z demencją, a liczba ta, szacują eksperci, potroi się w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Demencja jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną, a naukowcy nie znają jeszcze najskuteczniejszych metod zapobiegania. Obecnie działania profilaktyczne obejmują korektę stylu życia, tj. zwiększenie aktywności fizycznej i społecznej, a także zmianę diety na bardziej zbilansowaną.

 

Teraz naukowcy z Australii przedstawiają wyniki metaanalizy, które wykazują korzyści z obniżenia ciśnienia krwi w zapobieganiu ryzyku demencji. Przeanalizowali dane od 28 tys. osób w średnim wieku 69 lat.

 

„Odkryliśmy znaczący wpływ leczenia wysokiego ciśnienia krwi na zmniejszenie ryzyka demencji w tej starszej populacji” – powiedziała główna autorka Ruth Peters.

 

Istnieje zależność liniowa niezależnie od rodzaju zastosowanego leczenia nadciśnienia tętniczego.

 

Autorzy podkreślają, że w tej chwili otrzymali najbardziej przekonujące dowody na związek między ciśnieniem krwi a otępieniem, dlatego wyniki powinny być aktywnie wykorzystywane w dalszych badaniach klinicznych. Kontrola ciśnienia krwi to prosta i niedroga metoda, która może znacznie zmniejszyć obciążenie związane z demencją.
    

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj