Oczyszczanie organizmu po paleniu papierosów – jak to przebiega?

Kategorie: 

Źródło: Linkhouse

Nałóg papierosowy – szczególnie, jeśli mowa jest o wieloletnim paleniu tytoniu – może przynieść wiele szkodliwych konsekwencji zdrowotnych dla ludzkiego organizmu. Do negatywnych skutków zalicza się np. osłabienie płuc, schorzenia układu krążenia czy zwiększone ryzyko pojawienia się i rozwoju chorób nowotworowych. Z drugiej jednak strony rzucenie papierosów – jeśli nie rozwiąże w pełni problemu – może pomóc zregenerować ludzki organizm. W jaki sposób to przebiega?

 

Regeneracja organizmu po nałogu papierosowym – jakie etapy?

Zdania odnośnie tego, jak szybko regeneruje się organizm po wypaleniu papierosów, są podzielone. Co ciekawe, zdaniem niektórych ośrodków – w tym np. organizacji badawczej American Cancer Societ – pierwsze pozytywne efekty można zaobserwować już po… dwudziestu minutach. O jakich pozytywnych symptomach jest mowa?
 
 Jeśli chodzi o regenerację organizmu wskutek rzucenia papierosów, zasada jest prosta: im dłuższy czas bez papierosa, tym więcej korzyści zdrowotnych dla organizmu. Przykładowo, już po upływie jednej doby bez papierosów palacz zaczyna intensywniej wyczuwać smak potraw. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż zawarte w tytoniu toksyny, a także substancje znajdujące się w dymie papierosowym mogą pokryć język oraz jego kubki smakowe.

Dodatkowo, w okresie kilku dni można liczyć na rozluźnienie oskrzeli, co powinno przekładać się na łatwiejsze oddychanie.

Wydaje się jednak, że największe korzyści można osiągnąć dopiero po upływie okresu liczącego od kilkunastu miesięcy do kilku lat.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wyżej wymienione korzyści to tylko niektóre spośród wszystkich plusów. Zalet jest bowiem znacznie więcej – zwraca się wówczas uwagę na poprawę kondycji, odmłodzenie skóry oraz pozbycie się problemu brzydkiego zapachu z ust.

Uznaje się, że pełna regeneracja organizmu palacza – w tym w szczególności płuc – następuje po upływie ok. dwóch dekad, aczkolwiek już kilka lat wystarczy, by szanse na zachorowanie na nowotwór były zbliżone do statystyk dla osób niepalących.

Rzucenie palenia nie jest takie proste

Jak widać, korzyści z rzucenia papierosów są niezwykle liczne i różnorodne. Mogą one znacznie poprawić komfort codziennego życia. Zanim jednak – jako palacze chcący walczyć z nałogiem – wpadniemy w etap euforii, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ znajdująca się w organizmie nikotyna jest środkiem silnie uzależniającym. Aby osiągnąć sukces i rzucić nałóg papierosowy, trzeba mieć silną wolę, a w niektórych przypadkach stosować środki farmakologiczne.

 

Źródła:

Kałucka S., Efekty rzucania palenia papierosów wśród przewlekłych palaczy w: Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16, Pierwszy Zakład Medycyny Rodzinnej uniwersytetu Medycznego w Łodzi, s. 109–110.

Odkąd nie palę, jest mi dużo łatwiej”, Smokefree, NHS.

ABC rzucania palenia, materiały rządowe, Ministerstwo Zdrowia, Prewencja Pierwotna Nowotworów, Instytut Onkologii we Wrocławiu. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj