Odkryto biologiczną przyczynę uzależnienia od alkoholu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, pod nadzorem dr Dorit Ron, wykorzystali myszy do zbadania tego, co dzieje się w mózgu podczas spożywania alkoholu. Pozwoliło to określić wpływ alkoholu na centralny układ nerwowy i zidentyfikować zmiany zachodzące w mózgu.  

„Uzależnienie od spożywania alkoholu jest ogromnym problemem, z powodu którego rocznie umiera 3,3 miliona osób. Niestety na rynku jest tylko kilka leków zmniejszających objawy uzależnienia oraz ich nawrót, a żaden z nich nie działa wystarczająco dobrze” – wyjaśnia dr Ron.

Badania wykazały, kompleks 1 kinazy mTOR (mTORC1), który reguluje syntezę białka, odgrywa kluczową rolę w nadużywaniu alkoholu. Spożywanie alkoholu stymuluje aktywność mTORC1 w mózgowym ośrodku nagrody, co zwiększa pragnienie picia alkoholu.

 

Co ważne, aktywność mTORC1 można tłumić stosując rapamycynę, która jest związkiem o właściwościach immunosupresyjnych. Kiedy badacze podawali rapamycynę myszom uzależnionym od alkoholu, ich preferencje wobec zniewalającej substancji zostały znacząco zredukowane. Niestety rapamycyna posiada wiele skutków ubocznych, dlatego nie stosuje się jej w leczeniu alkoholizmu u ludzi. 

Zespół badawczy poszedł jednak o krok dalej z obecnymi badaniami i zastosował sekwencjonowanie RNA, technikę pozwalającą skupić się na roli mTORC1 w syntezie białek i śledzeniu powiązanych z nią białek, aby lepiej zrozumieć mechanizm, który prowadzi do uzależnienia. Zidentyfikowano nowe białko, które odgrywają kluczową rolę w alkoholizmie, o nazwie prosapip1.

 

Naukowcy postanowili zobaczyć, co by się stało, gdyby produkcja odpowiedzialnego za alkoholizm białka została genetycznie hamowana. Metodę sprawdzono na myszach, które zaczęły wybierać do picia wodę zamiast alkoholu. Naukowcy mają nadzieję, że ich ustalenia otworzą drogę do badań nad nowatorskimi metodami przeciw alkoholizmowi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj