Odkryto biologiczne uzasadnienie długotrwałego związku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badacze z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu mierzyli poziom oksytocyny (hormonu miłości) we krwi par, które niedawno rozpoczęły relacje. Wyniki wykazały, że ludzie początkowo posiadający dużą ilość hormonu, wraz z upływem czasu tracą jego natężenie.

 

Naukowcy sugerują, że oksytocyna, która jest odpowiedzialna również za więź między matką a dzieckiem, odgrywa ważną rolę w romantycznych relacjach. Ponadto, na poziomie biologicznym, proces łączenia się w parę z nowym partnerem jest podobny do interakcji kobiety z nowonarodzonym dzieckiem.

 

Przeprowadzono badania wśród 60 par w wieku 20 lat, które rozpoczęły związek w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Przeprowadzano u nich wywiad oraz pobierano ich próbki krwi. Analiza danych wykazała, że poziom oksytocyny w pierwszych miesiącach związku może służyć jako wskaźnik trwania związku w przyszłości, twierdzą badacze.

Naukowcy zauważyli, że najwięcej oksytocyny wytwarzały pary, które podczas wywiadu okazywały sobie wielką sympatię, włączając w to kontakt wzrokowy oraz dotyk. Tego typu zachowania mogą zwiększyć poziom hormonu miłości, co prowadzi do długotrwałego emocjonalnego zaangażowania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj