Odkryto dlaczego ludzie stają się słabi po 70 latach życia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W starszym wieku ludzie mogą stać się słabi z powodu gwałtownego spadku jakości i ilości komórek macierzystych potrzebnych do wytworzenia krwi, twierdzą eksperci z Instytutu Sangera w Cambridge. Wyniki badań zaprezentowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.

 

Naukowcy badali komórki krwi osób w każdym wieku, od niemowląt po osoby w wieku 70 i 80 lat. Okazało się, że średnio do 65 lat człowiek ma szeroką gamę czerwonych i białych krwinek, wytwarzanych przez populację 20-200 tysięcy różnych typów komórek macierzystych w szpiku kostnym. Jednak z wiekiem różnorodność zmniejszyła się do zaledwie 10-20 typów, co wpłynęło na jakość i ilość komórek krwi oraz ogólny stan zdrowia.

 

Ponadto wzrosła liczba zmutowanych komórek macierzystych, zwiększając ryzyko zachorowania na raka krwi i anemię, a także zmniejszając odporność na choroby i zmniejszając skuteczność leczenia.

 

Być może istnieją czynniki, które mogą spowolnić ten proces. Stoimy teraz przed ekscytującym wyzwaniem, jakim jest ustalenie, w jaki sposób te nowo odkryte mutacje wpływają na funkcję krwi u osób starszych, abyśmy mogli nauczyć się, jak zminimalizować ryzyko choroby i promować zdrowe starzenie się.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj