Odkryto gen odpowiedzialny za bezpłodność kobiet

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Baylor College of Medicine znaleźli prawdopodobną przyczynę dotychczas niewyjaśnionej niepłodności u kobiet. W opinii badaczy za zjawiskiem stoi specyficzna mutacja genetyczna.

 

Zdaniem ekspertów w 10 do 15 % przypadków bezpłodności u kobiet trudno ustalić jakiekolwiek czynniki warunkujące. Niedawno stwierdzono jednak, że zmiany w DNA, które prowadzą do utraty funkcji genów NLRP mogą przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju łożyska u zarodka lub do ukształtowania się dziecka z wadami rozwojowymi.

Mutacje te, zdaniem naukowców, mogą być przyczyną niepłodności dotychczas uznawanej za niewyjaśnioną. Aby potwierdzić efekt inaktywacji genów NLRP2 i NLRP7 wykorzystano badania na myszach. Mimo, że gryzonie są nosicielami tylko pierwszego genu, eksperci sugerują, że jego rola jest podobna do NLRP7.

Co ciekawe, ta sama mutacja genu u mężczyzn nie posiada żadnego wpływu na ich płodność. Jednak u kobiet może ona prowadzić do bezpłodności lub komplikacji podczas ciąży, które mogą skutkować wadami rozwojowymi u dzieci.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj