Odkryto gen zwiększający ryzyko zawału serca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół naukowców z Niemieckiego Centrum Serca i Uniwersytetu Leicester w Wielkiej Brytanii, był w stanie zidentyfikować gen, który znacząco zwiększa ryzyko ataku serca.

 

Posiadanie tego genu powoduje, że aż o 15% rośnie ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca. Nosicielami tego genu jest ponad połowa mieszkańców naszej planety. Badania grupy wolontariuszy wykazały, że pewną mutację wspomnianego genu zidentyfikowano u 64% przedstawicieli grupy badawczej.

 

Jeden z uczonych biorących udział w eksperymencie powiedział, że osoby ze zidentyfikowaną mutacją mają bardziej lepkie płytki krwi, co po prostu może stymulować zawały serca. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże lekarzom w przewidzeniu skłonności pacjentów do zawału serca.

 

Nie można też wykluczać, że dzięki temu uda się opracować jakieś wytyczne, co do sposobu życia takich pacjentów i ich odżywiania się. Mogą też powstać nowe innowacyjne terapie. W tej chwili specjaliści niemieccy skupili się na przygotowaniu specjalnego testu, który umożliwi w prosty sposób identyfikować, czy danych pacjent jest nosicielem genu lokującego go w zawałowej grupie ryzyka.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj