Odkryto kilka leków na nieuleczalny typ raka wątroby

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W zdecydowanej większości przypadków rak włóknisto-blaszkowy dotyka dzieci i młodzież bez związanego z tym ryzyka i przewlekłej choroby wątroby. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych to kilku naszych obiecujących kandydatów do walki z tym typem nowotworu.

 

Wszystkie są już zatwierdzone do stosowania u ludzi przeciwko innym chorobom, więc wkrótce mogą rozpocząć się badania kliniczne. Zespół Uniwersytetu Rockefellera natychmiast rozpoczął analizę istniejących leków, które byłyby skuteczne w walce z rakiem włóknisto-blaszkowym, rzadkim rodzajem raka wątroby.

 

W ostatnich latach naukowcy zidentyfikowali konkretne geny zaangażowane w rozwój tego guza, ale jak dotąd nie opracowano żadnej obiecującej terapii. Naukowcy przeanalizowali ponad pięć tysięcy związków i znaleźli kilka wariantów, które niszczą komórki nowotworowe podczas testowania leków na modelach myszy i komórek ludzkich.

„To naprawdę ekscytujące wyniki, ponieważ w końcu mamy kilku obiecujących kandydatów do badań klinicznych” – skomentował Michael Ortiz, współautor pracy, onkolog dziecięcy.

 

Ich praca wykazała również, że jeden etap testowania nowych leków przeciwnowotworowych może zostać prawdopodobnie wyeliminowany. Tak więc wyniki na komórkach hodowanych na myszach były podobne do wyników dla komórek ludzkich uzyskanych przez biopsję guza, ale pierwszy etap trwał kilka miesięcy, a drugi tylko trzy dni.

 

Autorzy twierdzą, że może nie być konieczne badanie przesiewowe pod kątem nowych leków na wyhodowanych komórkach przed przejściem do próbek ludzkich. Ogólnie rzecz biorąc, ich prace badawcze mają na celu optymalizację poszukiwań nowych leków przeciwnowotworowych, a wyniki dotyczące raka włóknisto-blaszkowego potwierdzają skuteczność obranej strategii.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj