Odkryto leki mogące powstrzymać postęp chorób neurodegeneracyjnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Odkryto dwa leki, które zapobiegają wszystkim chorobom neurodegeneracyjnym (chorobie Alzheimera, Parkinsona oraz stwardnieniu zanikowemu bocznemu ALS) Przeprowadzone w tej sprawie badania mogą być przełomem w prewencji postępujących, wyniszczających organizm ludzki, chorób.  

 

Gdy komórki mózgowe są zakażone wirusem, patogen wybiera komórkę do wytwarzania własnych białek wirusowych. W celu walki z wirusem i zapobieganiu jego rozprzestrzenianiu, komórka reaguje blokując całą produkcję białka.

 

W wielu chorobach neurodegeneracyjnych występują podobne zjawiska, w których wadliwe białka są nadmiernie produkowane w komórkach mózgowych, a komórki reagują w bardzo podobny sposób, jednak na o wiele dłuższy okres czasu.

 

Zjawisko to rodzi problemy, ponieważ komórki mózgowe wstrzymują produkcję białek na tak długi okres czasu, że następuje ich obumieranie. Jeśli proces rozprzestrzeni się do neuronów, może prowadzić do znanych objawów utraty pamięci, zaburzeń ruchu, a nawet śmierci. 

W 2013 roku zespół naukowców znalazł związek, który uniemożliwia komórkom mózgowym zamykanie całej produkcji białka, co chroni je przed śmiercią. Jednak wynalezione lekarstwo uszkadzało przy tym trzustkę, więc konieczne było ponowne poszukiwanie rozwiązania.

 

Po przeszukaniu ponad tysiąca istniejących już leków, napotkano dwa, które wydają się mieć pożądany efekt. Jeden z nich, znany jako trazodon, jest stosowany klinicznie do leczenia pacjentów z depresją, a drugi, o nazwie DBM, występuje naturalnie w niewielkich ilościach w lukrecji i jest obecnie w fazie testów.

 

Naukowcy testowali już leki na myszach, a wyniki okazały się być zadowalające. Obecnie trwają testy na ludziach, co ma zaowocować badaniami klinicznymi. Badacze podkreślają jednak, że odkryte substancje mogą jedynie zapobiec postępowi choroby, nie są w stanie jej wyleczyć.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj