Odkryto mechanizm skutecznego leczenia miażdżycy

Kategorie: 

Źródło: kobylin (YT)

Eksperymenty naukowców wskazały nowy cel terapeutyczny w leczeniu miażdżycy i wielu innych chorób sercowo - naczyniowych. Badacze odkryli mechanizm odpowiedzialny za regulację lipidów we krwi. Naruszenie tego procesu uważane jest za najwcześniejszy etap rozwoju chorób serca i naczyń.

Choroba sercowo - naczyniowa występuje, gdy lipidy osocza krwi odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, ostatecznie ograniczając lub blokując przepływ krwi. Prawie co trzecia osoba na świecie ma podobne problemy, więc zrozumienie mechanizmów regulujących poziom lipidów ma kluczowe znaczenie dla opracowania skuteczniejszych metod leczenia chorób układu krążenia.

 

Lipidy, takie jak cholesterol i trójglicerydy, są transportowane w krwiobiegu przez białko apolipoproteinę - B (ApoB). Są one znane jako lipoproteiny „złego cholesterolu” i są potrzebne do transportu lipidów z jelit i wątroby do innych tkanek. W najnowszym badaniu naukowcy skupili się na białku MTP, które ma kluczowe znaczenie dla syntezy tego typu lipoprotein. Ich prace są publikowane na stronie Carnegie Institution.

 

Zwykle MTP może przenosić różne typy lipidów do ApoB, w tym triglicerydy i fosfolipidy. Naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali mutację zwaną MTP, która blokuje ten proces w trójglicerydach, ale nie w fosfolipidach.

 

„Rozdzielenie tych dwóch funkcji było nieoczekiwane i ważne, ponieważ wysoki poziom trójglicerydów w lipoproteinach jest skorelowany ze słabymi wynikami klinicznymi, w tym cukrzycą i chorobami serca” - wyjaśniła Meredith Wilson.

 

Wcześniej zidentyfikowane mutacje w MTP zakłócają obie funkcje przenoszenia białek, więc jelito może mieć trudności z wchłanianiem tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach z pożywienia. Przez wiele lat MTP uważano za możliwy cel terapeutyczny w obniżaniu poziomu trójglicerydów we krwi, jednak inhibitory MTP mogą powodować całkowite zablokowanie funkcji białek, co może zakłócać pracę jelit i powodować gromadzenie się tłuszczu w wątrobie.

 

„Nasza praca otwiera drzwi do bardziej specyficznych inhibitorów MTP, które selektywnie blokują transmisję trójglicerydów” - podsumowała Wilson. „Powinno to obniżyć poziom trójglicerydów w krążeniu bez powodowania niebezpiecznych skutków ubocznych w jelitach i wątrobie”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj