Odkryto nowe właściwości prebiotyków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Colorado Boulder sugerują, że prebiotyki służące za pokarm dla dobrych bakterii wewnątrz jelit, mogą również mieć wpływ na poprawę snu i zmniejszać fizjologiczne skutki stresu.

 

Prebiotyki należą do błonnika występującego w naturalnej żywności, na przykład w cykorii, karczochach, surowym czosnku, porze oraz cebuli. Pożyteczne bakterie jelitowe trawią prebiotyczne włókno, co poprawia ogólny stan zdrowia jelit, ale także uwalnia produkty uboczne przemiany materii.

 

Niektóre badania sugerują, że to właśnie te produkty uboczne mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu, wyjaśnia autorka badania, Monika Fleshner. Na potrzeby badań naukowcy karmili 3-tygodniowe samce szczurów dietą standardową oraz dietą zawierającą prebiotyki. Następnie monitorowano temperaturę ciała gryzoni, ich bakterie jelitowe oraz cykle snu i czuwania.

Odkryto, że szczury żywione dietą z prebiotykami były bardziej spokojne, a ich sen obejmował większą część fazy NREM, co było dla nich regenerujące. „Właściwe odżywianie ma wpływ także na mózg oraz sen. Dieta bogata w prebiotyki, rozpoczęta we wczesnym okresie życia, może przyczynić się do poprawy snu, oprócz wspierania flory bakteryjnej jelit” – twierdzą badacze.

 

Wcześniej wykazano, że stres powoduje zmniejszenie różnorodności zdrowych bakterii jelitowych. Naukowcy twierdzą, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby polecić prebiotyki jako suplementy regulujące sen. Planuje się jednak badania, które dokładniej sprawdzą tę zależność.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj