Odkryto popularną przyczynę depresji, o której wielu nie zdaje sobie sprawy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Coraz częściej mowa o tym, że dzisiejsze społeczeństwo stwarza sobie coraz więcej warunków do wywoływania chorób psychicznych. Mowa o życiu w ciągłym pośpiechu oraz stresie. Jednak najnowsze badania wskazują na to, że współczesna „epidemia” depresji może wiązać się z czynnikiem zaskakująco prostszym – sztucznym światłem.

 

Japońscy naukowcy odkryli, że nawet najmniejsze źródło światła podczas próby zasypiania może być wyraźnym czynnikiem ryzyka depresji. Przyczyna tego związku nie jest do końca jasna, jednak specjaliści sądzą, że może to mieć związek z rytmem okołodobowym człowieka – 24-godzinnym cyklem, do którego dostosowujemy swoje życie.

 

Ludzie, tak jak wiele innych zwierząt, szczególnie reagują na światło. Wpływa ono na ilość hormonu wywołującego sen – melatoniny, która jest odpowiedzialna za naszą senność. Dlatego też, gdy przebywamy w ciemności, łatwo nam się zasypia, a światło potrafi nas kompletnie rozbudzić.

 

Ten system sprawdzał się niezawodnie, gdy źródłem naszego światła było wyłącznie Słońce, Księżyc, gwiazdy i ewentualnie ogień. Jednak we współczesnym świecie źródeł światła jest nieporównywalnie więcej. Naukowcy twierdzą, że nawet dioda migająca na urządzeniu elektrycznym lub światło latarni wpadające do sypialni przez zasłonę mogą zaburzyć nasz naturalny rytm okołodobowy.

W celach badawczych oceniono sen ponad 900 osób w podeszłym wieku. Okazało się, że ludzie, którzy sypiają w pomieszczeniach o jasności powyżej 5 luksów, wykazują znacznie wyższe ryzyko depresji niż osoby sypiające w całkowitej ciemności. Dla porównania, pomieszczenie z włączonym światłem mają jasność 80 luksów, a 10 luksów odpowiada pojedynczej świecy.

 

Istnieje jednak kilka kwestii, które są wątpliwe w tym badaniu. Przede wszystkim większość uczestników była w podeszłym wieku, około 71 lat, więc nie jest całkiem pewne na ile pozyskane wyniki są reprezentatywne dla młodszych osób. Ponadto w badaniach nie znaleziono związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie korelację. Nie przyjrzano się także różnym barwom światła, więc pozostaje jeszcze sporo nowych faktów do ustalenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Cassie

Skoro badanie jest wątpliwe i

Skoro badanie jest wątpliwe i istnieje jeszcze wiele aspektów nie przebadanych, to jak można było podać w tytule :

Odkryto popularną przyczynę depresji, o której wielu nie zdaje sobie sprawy.... ? 

 

0
0

Skomentuj