Odkryto przyczynę powstawania wyprysków

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Niels Olson/CC BY-SA 2.0

Naukowcy zrobili krok do przodu, by w końcu opracować skuteczny lek na egzemę, która sprawia, że skóra staje się sucha, czerwona i swędząca. Cierpią na nią częściej dzieci niż dorośli. Mimo że można ją leczyć kremami i steroidami, to nadal nie można całkowicie pozbyć się wyprysku. 

 

Kilka lat temu badacze z Uniwersytetu w Dundee zaobserowali, że brak filagryny – proteiny występującej w skórze przyczynia się do dziedzicznego stanu skóry, który związany był z egzemą, a nazywany jest potocznie rybią łuską. Genetyczne mutacje powodować zmiany w filagrynie, która odgrywa ważną rolę w ochronie naturalnej bariery przed podrażnieniami.

 

Opierając się na tej wiedzy naukowcy dowiedli niedawno, dlaczego u niektórych ludzi dochodzi do rozwoju egzemy wywołanej uczuleniem. Objawia się ona na suchej skórze, często rąk, na łokciach, z tyłu kolan, na twarzy i na skórze na czubku głowy – u małych dzieci.

 

Badanie polegąło na stworzeniu modelu ludzkiej skóry w labolatorium. Następnie doszło do jej modyfikacji, opierając się na molekularnych technikach, by utworzyć deficyt filagryny we właściwościach skóry. Później studiowali szereg innych mechanizmów biologicznych dotkniętych proteiną, które kontrolują reakcje struktury komórek i reakcji na stres i mogą wywołać stan zapalny skóry. Badacze porównali wyniki do wyglądu skóry dotkniętej wypryskiem i zauważyli istotne podobieństwa. 

"Ostatnie badanie z Newcastle jest niezbędne, jako że poszerza naszą wiedzę na temat tego, jak filagryna wpływa na inne białka i sieci nerwów przekazujących sobie informacje, które w rezultacie przyczyniają się do wywołania choroby" – mówi Nina Goad z Brytyjskiego Związku Dermatologów.    

Profesor Reynolds i jego zespół oznajmił, że ich badanie pomoże pracownikom naukowym zajmującymi się lekami, by dokładnie określili czynniki powstania egzemy, a później opierając się na tej wiedzy stworzyli skuteczne lekarstwo na uciążliwą chorobę, Lecznie objawów choroby jest obecnie nieefektywne.   

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj