Odkryto unikalne przeciwciało, które całkowicie neutralizuje wirusa Zika

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Biolodzy odkryli przeciwciało o unikalnej strukturze, które może całkowicie zneutralizować wirusa Zika w hodowlach komórkowych i organizmach zwierząt doświadczalnych, nawet przy bardzo niskich stężeniach. Cząsteczka ta posłuży jako podstawa do stworzenia pierwszych leków na tę chorobę - poinformował w piątek serwis prasowy amerykańskiego Cornell University.

 

Gorączka Zika, przenoszona przez komara Aedes aegypti, została po raz pierwszy zidentyfikowana w 1947 roku w Ugandzie. Ogniska choroby odnotowano następnie w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Północnej, a także w regionie Pacyfiku. Ostatnie duże ognisko choroby miało miejsce w latach 2015-2016 w Ameryce Łacińskiej, gdzie u dzieci, których matki zaraziły się wirusem Zika w czasie ciąży, wykryto niebezpieczne działanie niepożądane zakażenia wirusem Zika (ZIKV), czyli małogłowie.

"Przeciwciało, które odkryliśmy, może być użyte na dwa sposoby. Może być użyte do szybkiej neutralizacji cząstek wirusa Zika w krwiobiegu już zakażonych kobiet w ciąży lub do zapobiegania tej chorobie w tych regionach Ziemi, w których występują ogniska Zika" - powiedział. profesor Cornell University w Ithaca (USA) Sally Permar, cytowana przez służby prasowe uniwersytetu.

Profesor Permar i jej współpracownicy znaleźli rozwiązanie tego problemu, badając próbki krwi od dziesięciu ciężarnych kobiet w Brazylii, które miały Zika w latach 2015-2016 podczas ostatniego dużego wybuchu choroby w Ameryce Łacińskiej. Naukowcy zasugerowali, że te próbki mogą zawierać przeciwciała, które mogą chronić płód przed przenikaniem do niego cząstek ZIKV.

 

Mając to na uwadze, biolodzy molekularni wyodrębnili przeciwciała z próbek krwi i przeanalizowali ich interakcje z różnymi odmianami czynnika sprawczego Zika. Eksperymenty te doprowadziły do ​​odkrycia unikalnego przeciwciała DH1017, które teoretycznie nie powinno neutralizować cząsteczek ZIKV, gdyż należy do klasy przeciwciał IgM, których cząsteczki organizm wytwarza przy pierwszym kontakcie z patogenem.

 

W praktyce, jak pokazały pierwsze eksperymenty z syntetycznymi kopiami cząsteczki DH1017, przeciwciało to aktywnie wiązało się z otoczką wirusa Zika i całkowicie neutralizowało ten patogen nawet przy bardzo niskich stężeniach. Stało się tak zarówno w eksperymentach z hodowlą komórkową, jak iw eksperymentach na ciężarnych myszach zakażonych śmiertelnymi dawkami cząstek ZIKV.

 

Kolejne eksperymenty wykazały, że wysoka skuteczność tego przeciwciała wynika z jego unikalnej budowy. Pozwala tym cząsteczkom wiązać się z otoczką wirusa przy użyciu pięciu oddzielnych łańcuchów aminokwasowych zamiast dwóch, jak to robią konwencjonalne przeciwciała przeciwwirusowe IgG, co zwiększa skuteczność DH1017 około pięć razy w porównaniu z jego odpowiednikami IgG.

 

W niedalekiej przyszłości naukowcy planują przetestować bezpieczeństwo i skuteczność tych przeciwciał w eksperymentach na małpach i innych zwierzętach. Pomyślne zakończenie tych eksperymentów utoruje drogę do badań klinicznych na ochotnikach, co jest niezbędne do wprowadzenia DH1017 do praktyki medycznej, podsumowali biolodzy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj