Odkryto wielki potencjał rośliny Artemisia annua w walce z nowotworami

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W głębinach biologicznego laboratorium Uniwersytetu Teksasu w San Antonio (UTSA) kryje się nadzieja dla przyszłości leczenia raka i COVID-19. Naukowcy, prowadzeni przez Valerie Sponsel i Francisa Yoshimoto, badają niezwykłe właściwości lecznicze Artemisia annua, powszechnie znanej jako Bylica roczna. Kluczem do ich badań jest arteannuina B - związek wyizolowany z liści tej rośliny, który może okazać się nieoceniony w terapeutycznych zastosowaniach.

 

Stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej przez ponad dwa tysiące lat, Bylica roczna wytwarza związek o nazwie artemizyna. Chociaż pierwotnie był stosowany w leczeniu malarii, naukowcy teraz rozważają jego skuteczność w leczeniu nowotworów oraz ostatnio w przeciwdziałaniu COVID-19. Wykorzystanie tej rośliny w postaci naparów, w szczególności w Afryce, w walce z COVID-19, pokazuje jej wszechstronne zastosowanie.

 

Podczas gdy historyczne wykorzystanie Bylica roczna jest dobrze udokumentowane, dokładne mechanizmy działania jej składników są wciąż tematem badań. Dzięki pracy interdyscyplinarnej, naukowcy poczynili znaczące postępy w zrozumieniu, jak składniki Bylicy rocznej wpływają na komórki nowotworowe. Obecnie są jeszcze wczesnym etapie rozumienia, jak związki z Artemisia annua działają, ale ich cel to tworzenie terapii, które w niższych stężeniach będą bardziej skuteczne w oddziaływaniu na komórki rakowe.

 

Współpraca naukowców z Mitchellem S. Bergerem z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco umożliwiła dostęp do pierwotnych komórek glejaka wielopostaciowego. Ich badania, opublikowane w Journal of Natural Products, dostarczają cennych wskazówek dotyczących skuteczności ekstraktów z Bylicy rocznej.

 

Jednak proces ekstrakcji jest skomplikowany. Naukowcy stosują metanol, aby odwzorować zachowanie związku w układach biologicznych, co było wynikiem dokładnych obserwacji przeprowadzonych przez Yoshimoto.

 

Zrozumienie działania składników Bylicy rocznej w kontekście leczenia raka i COVID-19 otwiera nowe możliwości terapeutyczne. Głębsza wiedza o mechanizmach działania tych związków może prowadzić do stworzenia bardziej precyzyjnych leków, które działają szybciej i są mniej toksyczne.

 

Valerie Sponsel podkreśla, że naturalne związki odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej medycynie. Około połowy wszystkich leków na receptę pochodzi z natury, czy to z roślin, grzybów czy bakterii. Cel badania to tworzenie bardziej specyficznych terapii, które skutecznie i bezpiecznie mogą atakować nowotwory.

 

Badania nad Artemisia annua są ciągłe, ale jej potencjał w przyszłości leczenia jest niewątpliwie imponujący. To kolejny dowód na to, że odpowiedzi na niektóre z najtrudniejszych pytań medycznych mogą być ukryte w naturze.

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj