Odkryto zaskakujące powiązanie między nadciśnieniem a demencją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Powszechnie wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka dla demencji, jednak najnowsze wyniki badań z Uniwersytetu w Kalifornii są dość zaskakujące. Odkryto, że ludzie, którzy nabawili się nadciśnienia tętniczego w wieku około 80-89 lat są mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera.

 

Wraz ze wzrostem ciśnienia krwi, wzrasta wysiłek mięśnia sercowego, istnieje wtedy ryzyko uszkodzenia serca lub wystąpienia zawału. Wysokie ciśnienie krwi może być także wskaźnikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych.

 

Uszkodzenie naczyń krwionośnych mózgu jest związane z rozwojem choroby Alzheimera. Zaburzenia naczyń krwionośnych w mózgu mogą prowadzić do gromadzenia się beta-amyloidu oraz innych, toksycznych białek, które skutkują obumieraniem komórek mózgu i demencją.

Wysokie ciśnienie krwi podnosi więc ryzyko choroby Alzheimera. Jednak liczne, długoterminowe badania udowodniły, że ludzie z wysokim ciśnieniem w wieku 40 i 50 lat są bardziej narażeni na rozwój choroby od osób z wysokim ciśnieniem w podeszłym wieku. Chociaż ostateczne powody nie są jeszcze znane, może być to spowodowane zmianą struktury naczyń krwionośnych oraz zmniejszeniem przepływu krwi w mózgu. 

Około 30 % osób powyżej 70 roku życia doświadcza uczucia zawrotów głowy lub osłabienia przy przechodzeniu z pozycji siedzącej do stojącej. Dzieje się tak z powodu mniejszej ilości krwi, która dostaje się do mózgu. Takie niedociśnienie jest także związane z wyższym ryzykiem wystąpienia Alzheimera, więc rozwinięcie nadciśnienia w podeszłym wieku może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego przepływu krwi do mózgu, a przy tym także jego prawidłowego funkcjonowania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj