Odkryto, że narkotyk LSD pomaga uśmierzać ból

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

LSD to związek, który znany jest przede wszystkim z wywoływania halucynacji. Jednak jak wskazują najnowsze badania, stosowanie odpowiednio małych dawek LSD skutecznie uśmierza ból i nie wywołuje żadnych efektów ubocznych.

 

Naukowcy z Maastricht University i Fundacji Beckley przeprowadzili badanie randomizowane z udziałem podwójnie ślepej próby na 24 ochotnikach, którym podano pojedynczą dawkę 5, 10 i 20 mikrogramów LSD, lub placebo. Dawki te były na tyle niskie, aby uczestnicy eksperymentu nie odczuli żadnych zauważalnych efektów psychodelicznych. Następnie ochotnicy wykonywali szereg różnych czynności, takich jak zanurzanie dłoni w zbiorniku z lodowatą wodą, aby naukowcy mogli sprawdzić ich tolerancję na ból.

 

Badanie wykazało, że osoby, które otrzymały 20 mikrogramów LSD potrafiły znacznie dłużej trzymać ręce w lodowatej wodzie niż osoby przyjmujące placebo, a także zmniejszyło się doświadczane przez nich subiektywne odczuwanie bólu i nieprzyjemności. Naukowcy obliczyli, że mikrodawkowanie LSD zwiększa tolerancję na ból o około 20%. Co więcej, przeciwbólowe działanie LSD utrzymywało się do pięciu godzin od przyjęcia dawki.

 

Autorzy tego eksperymentu twierdzą, że właściwości przeciwbólowe LSD można tu porównać do działania niektórych opioidowych leków przeciwbólowych. Oczywiście nie można opierać się wyłącznie na tym jednym badaniu, dlatego należy przeprowadzić kolejne. Jednak zdaniem naukowców, mikrodawkowanie LSD może być obiecującą i bezpieczną alternatywą w uśmierzaniu bólu, nie wywołującą skutków ubocznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj