Odkryto związek między chorobą Parkinsona a czerniakiem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Mayo Clinic Proceedings potwierdzają, że choroba Parkinsona może zaskakująco zwiększać ryzyko zachorowania na czerniaka. Naukowcy wskazują również, że związek ten jest dwukierunkowy i czerniak także zwiększa ryzyko choroby Parkinsona.

 

Niektórzy badacze twierdzą, że często używany w przypadku Parkinsona lek, lewodopa, naturalny aminokwas, może być przyczyną wzrostu zachorowania na czerniaka u osób z chorobą neurodegeneracyjną, jaką jest Parkinson.

 

Niedawno opublikowano bardziej szczegółowe badania dowodzące o związku między chorobą Parkinsona a czerniakiem. Próbowano zrozumieć, czy lewodopa rzeczywiście jest w tej kwestii kluczowym czynnikiem. Ważne było także ustalenie, czy interakcja ta przebiega w obie strony. 

Zebrano wszystkie przypadki chorób Parkinsona potwierdzone przez neurologa w hrabstwie Olmsted w stanie Minnesota, sprawdzając częstotliwość występowania czerniaka i porównując ją z grupą kontrolną prawie 3 tysięcy osób bez choroby Parkinsona.

 

Zidentyfikowano ponad 1,5 tysięcy przypadków czerniaka występującego razem z chorobą Parkinsona. Analiza wykazała, że osoby cierpiące na Parkinsona są czterokrotnie bardziej narażone na czerniaka. Dodatkowo u osób z czerniakiem występowało cztery razy większe ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.

 

Póki co przyczyny tej obustronnej relacji nie są jasne. Autorzy uważają, że czynniki przyczynowe mogą zawierać wspólne nieprawidłowości na poziomie genetycznym, środowiskowym lub odpornościowym.

„Jeśli znajdziemy przyczynę związku między chorobą Parkinsona a czerniakiem, będziemy mogli lepiej poinstruować pacjentów i ich rodziny na temat ryzyka wystąpienia tych chorób” – twierdzi Dr Lauren Dalvin z Fundacji Mayo w dziedzinie onkologii.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj