Odkryto związek pomiędzy chrapaniem a chorobami serca u kobiet

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół naukowców z Radiological Society of North America i Uniwersytetu w Monachium potwierdził, że kobiety cierpiące na obturacyjny bezdech senny są narażone są szczególnie narażone na wystąpienie chorób serca. Ryzyko to jest o wiele większe, niż u mężczyzn z podobnym problemem.

 

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest najczęstszym, ale także najbardziej niebezpiecznym zaburzeniem snu. Występuje, gdy mięśnie gardła odprężają się podczas snu, blokując drogi oddechowe.

 

Głośne chrapanie jest jednym z najczęstszych objawów OBS, ale osoba cierpiąca na tę chorobę może również doświadczać zmęczenia, suchości w jamie ustnej i drażliwości ze względu na brak snu.

Naukowcy wykorzystali dane z brytyjskiego biobanku i przeanalizowali dane prawie 5000 osób, które miały przeprowadzane badania serca. Z tej liczby, 118 pacjentów cierpiało na obturacyjny bezdech senny, a 1886 zgłaszało same objawy chrapania. Osoby, które nie zgłaszały żadnego z nich, tworzyły grupę 2479 pacjentów. Reszta badanych nie spełniała właściwych kryteriów.

 

Zarówno mężczyźni jak i kobiety z OBS mieli większe lewe komory serca, co oznacza, że ich ​​serce pracowało ciężej, aby pompować krew. Okazało się jednak, że u kobiet ma to o wiele poważniejsze skutki. Ponadto, OBS często pozostaje niezdiagnozowane i jest traktowane jako zwykłe chrapanie.

 

Lekarze zachęcają do sprawdzania swojego stanu zdrowia i monitorowania snu. Obturacyjny bezdech senny często występuje u osób z nadwagą. Można go leczyć, wprowadzając aktywność fizyczną oraz zmiany w diecie, a także rzucając palenie i ograniczając alkohol.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj