Odkryto związek pomiędzy kształtem twarzy a leworęcznością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie o drobnej szczęce są znacznie częściej leworęczni od mężczyzn i kobiet z bardziej zarysowaną brodą oraz żuchwą, twierdzą naukowcy.

 

Około dwa tysiące lat temu jeden ze starożytnych, greckich lekarzy zaważył, że drobne szczęki są oznaką predyspozycji do gruźlicy. Badania z XX wieku potwierdziły te obserwacje, wykazano, że drobna budowa szczęki jest wyraźnymi czynnikiem ryzyka.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Washington ujawniają kolejną, niezwykłą cechę osób o delikatnych rysach, analizując dane zebrane na podstawie trzech różnych projektów do monitorowania stanu zdrowia Amerykanów w ciągu ostatniego półwiecza.Zebrano dane ponad 13 tysięcy osób, a wśród nich natknięto się na nietypowy wzór. Okazało się, że kształt dolnej części twarzy uczestników badań był związany z dwoma występującymi zjawiskami – powikłaniami od ukąszeń oraz leworęcznością.

 

Według badaczy zależność pomiędzy leworęcznością a wielkością szczęki ma charakter genetyczny. Przykładem mogą Brytyjczycy, z reguły o delikatnych rysach, których społeczeństwo posiada rekordową liczbę osób leworęcznych. Z kolei u Eskimosów, których szczęki są bardziej wydatne, leworęczność jest znacznie rzadziej spotykana.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj