Odwodnienie może zmienić kształt Twojego mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania dowodzą, że zmniejszenie prawidłowego nawodnienia organizmu jedynie o 4-5% może mieć poważny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Naukowcy odkryli, że odwodnienie spowodowane wysiłkiem fizycznym lub przebywaniem w otoczeniu o wysokiej temperaturze skutkuje zaburzeniami w funkcjach poznawczych, a nawet zmianą kształtu ludzkiego mózgu.

 

 

Seria eksperymentów wykonanych na 13 ochotnikach dowiodła, że wystarczy pozornie niewielki czas 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w temperaturze 45 stopni Celsjusza, aby stracić 3% nawodnienia organizmu. Na uczestnikach badania przeprowadzano testy poznawcze, które po odwodnieniu organizmu były dwa razy gorsze niż po wykonywaniu aktywności fizycznej przy prawidłowym nawodnieniu.

 

Co więcej, funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego wykazało, że podczas odwodnienia mózgi uczestników uległy dosłownie skurczeniu. Na szczęście proces ten jest odwracalny i po uzupełnieniu płynów mózgi wracały do normalnych rozmiarów. Naukowcy uprzedzają jednak, że nie jest do końca wiadome, czy obkurczanie się mózgu jest bezpośrednią przyczyną jego gorszego funkcjonowania.

Oprócz tego badacze dowiedli, że mózg odwodnionego człowieka pracuje znacznie intensywniej, aby sprostać wytyczonemu zadaniu. Ciało przechodzi w tryb awaryjny i odczuwa to każdy narząd. Naukowcy planują teraz sprawdzić, czy picie napojów elektrolitowych może zapobiec spadkowi funkcji poznawczych w takich samych warunkach, w jakich badano uczestników eksperymentu. Biorąc pod uwagę silne promowanie wszelkiego rodzaju napojów do treningu, takie informacje mogą okazać się bardzo cenne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj