Oglądanie awatarów to nowa nietypowa forma terapii leczenia schizofrenii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/kingscollegelondon

Najnowsze badania pokazują, że osoby, które cierpią na schizofrenię lepiej radzą sobie z objawami, kiedy widzą „awatary” głosów w swojej głowie. Naukowcy, którzy stworzyli nową formę terapii mają nadzieję, że może ona być przełomem w leczeniu schizofrenii.

 

Nie każda osoba cierpiąca na schizofrenię doświadcza halucynacji, czy słyszenia „głosów”. Symptom ten dotyka od 60 do 70 procent pacjentów. Doświadczenia te są często niepokojące, ponieważ głosy mogą być obraźliwe i skłaniać do podejmowania niebezpiecznych decyzji. Konwencjonalne leczenie za pomocą psychoterapii oraz leków może przerwać te halucynacje, lecz u około 25 procent chorych terapia ta nie przynosi skutku. Nowe leczenie może pomóc tym pacjentom.

Aby stworzyć awatar, naukowcy zbadali 150 osób, które doświadczyły uporczywych i nieprzyjemnych halucynacji słuchowych przez ponad rok. Pacjenci byli w stanie wybrać kształt twarzy, kolor skóry, a nawet grubość brwi, która najlepiej pasuje do głosu, który słyszą. Następnie byli w stanie zmienić ton i wysokość głosu, aby zsynchronizować go z tym, co słyszeli głowie.

 

Dzięki temu, pacjent może skonfrontować się ze swoimi głosami oraz uzyskać pewnego typu przewagę nad nimi dzięki wizualizacji. Według naukowców jest to ważny aspekt, ponieważ daje pacjentom szansę na „oswojenie się” z głosami. Niektórzy pacjenci uważają to doświadczenie za bardzo przygnębiające, jednak inni, którzy zmierzyli się z tym zadaniem twierdzą, że tego typu terapia jest bardzo pomocna.

„Nasze badanie dostarcza wczesnych dowodów na to, że terapia za pomocą awatarów znacznie redukuje częstotliwość halucynacji i omamów słuchowych w porównaniu z tradycyjną terapią.” – powiedział profesor Tom Craig, kierujący badaniem, opublikowanym w The Lancet Psychiatry.

Póki co badanie zostało przeprowadzone tylko na kilku pacjentach w jednej klinice, lecz wyniki wyglądają obiecująco. Naukowcy chcą teraz rozszerzyć nową metodę i sprawdzić, czy zaobserwowane wyniki się utrzymają się u pacjentów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj