Ogłoszono postęp w leczeniu urazów rdzenia kręgowego

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Urządzenie do terapii osmotycznej zmniejsza obrzęk rdzenia kręgowego, aby zapobiec wtórnym urazom u szczurów - pisze Frontiers in Bioengineering and Biotechnology.

 

Po urazie rdzeń kręgowy puchnie, ograniczając przepływ krwi, co prowadzi do dalszych, często krytycznych i trwałych uszkodzeń funkcji motorycznych, czuciowych i autonomicznych. Szybkie zapobieganie obrzękowi rdzenia kręgowego bezpośrednio po urazie ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania poważniejszym urazom. Jedyną do tej pory metodą leczenia była terapia sterydami metyloprednizolonem, która jest minimalnie skuteczna.

 

Obecnie grupa kierowana przez Marlana i Rosemary Borns z Jacques S. Yeager College of Engineering, Victora J.J. Rogersa, starszego profesora bioinżynierii i Devina Bindera, profesora nauk biomedycznych Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside School of Medicine, opisuje urządzenie do terapii osmotycznej, które delikatnie usuwa płyn z rdzenia kręgowego, zmniejsza obrzęk u rannych szczurów i daje dobre wyniki. Z biegiem czasu zastosowanie urządzenia można rozszerzyć do testowania na ludziach.

 

Urządzenie składa się z modułu przepływu stycznego podtrzymującego półprzepuszczalną membranę połączoną z hydrożelem, który spoczywa na odsłoniętym rdzeniu kręgowym. Sztuczny płyn mózgowo - rdzeniowy zawierający albuminę białkową, który inicjuje osmozę, przechodzi przez błonę od strony urządzenia, transportując cząsteczki wody z rdzenia kręgowego. Oba płyny spływają do małej komory i ponownie przechodzą przez urządzenie, aby usunąć więcej wody. Ilość usuwanej wody jest niewielka w porównaniu z ilością osmolitu, co umożliwia recyrkulację.

 

We wcześniejszych badaniach autorzy stwierdzili, że stosunkowo niewielki wzrost procentowej zawartości wody może powodować znaczny obrzęk mózgu. Eksperymenty te wykazały, że urządzenie do terapii osmotycznej usuwało wystarczającą ilość wody, aby zapobiec obrzękowi mózgu i było w stanie usunąć jeszcze więcej. Odkryto również, że wystarczająco szybkie usunięcie nadmiaru wody w obrzęku mózgu poprawiło wyniki neurologiczne.

 

Zespół planuje kontynuować ulepszanie urządzenia poprzez dłuższe eksperymenty na szczurach, zanim ostatecznie przejdzie do testów na ludziach. Wraz z profesorem nauk biomedycznych Byronem Fordem Rogersem opracowywane jest podobne urządzenie, które odprowadza płyn bezpośrednio z mózgu i wstrzykuje neuregulinę - 1, cząsteczkę naturalnie wytwarzaną przez organizm, aby regulować komunikację między komórkami mózgu i serca, promując ich wzrost, ulepszając leczenie i zmniejszając skutki ciężkich urazów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj