Oksytocyna może odpowiadać za lepsze utrzymywanie rytmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Znany hormon miłości, oksytocyna, pomaga w tworzeniu uczucia sympatii wobec innych, co prowadzi do zawierania więzi społecznych oraz współpracy. Naukowcy rozważają, czy hormon zwiększa naszą miłość do innych, czy raczej zwiększa naszą zdolność do synchronizacji, co z kolei sprzyja poczuciu dopasowania.

 

Autorzy badań opisują, jak uczestnicy otrzymali albo oksytocynę albo placebo, oba dostarczane za pośrednictwem aerozolu do nosa, po czym proszono ich o utrzymanie równego rytmu do stukanego palcem przez sąsiadującą osobę.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie to pozwala na przypisanie oksytocynie kolejnej właściwości, która może ułatwiać interakcję społeczną poprzez poprawę prognoz czuciowo-ruchowych, wspierających synchronizację interpersonalną.

Gdy czujemy zsynchronizowanie z otaczającymi nas ludźmi, nasze emocje odnośnie tych ludzi mogą stać się bardziej pozytywne. Jednak czy dzięki oksytocynie można być lepszym muzykiem i efektywniej utrzymywać tempo z pozostałymi członkami zespołu, nie zostało jeszcze przetestowane.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj