Olej kokosowy posiada niezwykłe możliwości lecznicze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wiele z produktów roślinnych posiada zbawienne działanie dla naszego zdrowia. Część z naturalnych preparatów nie jest bardzo popularna w Polsce z racji na ich miejsce występowania. Do takiej kategorii z pewnością należą przetwory z orzechów kokosowych. Kokos jest uważany przez mieszkańców Pacyfiku za uniwersalne lekarstwo na wszelkie choroby.

 

W naszym kraju najłatwiej dostać przetwory z kokosa w postaci sprzedawanego w puszkach mleka kokosowego. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na to, czy produkt ten jest ekologiczny czy też zawiera chemiczne dodatki konserwujące. Oprócz mleczka popularnym specyfikiem na bazie tych owoców jest olej kokosowy. O jego zbawiennym działaniu dla zdrowia krążą wręcz legendy.

 

Olej kokosowy zwany jest też tłuszczem lub masłem kokosowym. W swej konsystencji przypomina nieco masło klarowane i tak tez się zachowuje, czyli w temperaturze poniżej 25 C zmienia postać do formy pasty lub mazi.

 

Wśród jego licznych korzystnych działań są przede wszystkim te antybakteryjne. Olej kokosowy zabija bakterie jamy ustnej, pomaga z gojeniem infekcji dziąseł oraz gardła. Oprócz tego działa antyrakowo. Jego unikalne działanie powoduje, że komórki rakowe nie są w stanie rozprzestrzeniać się w organizmie ze zwykłą łatwością. Można wręcz powiedzieć, że udoskonala nasz system immunologiczny.

 

Warto też zwrócić uwagę na jego działanie antygrzybiczne. Badania wykazują, że zabija grzyby i drożdże, które prowadzą do zakażenia. Olej kokosowy ma również działanie przeciwzapalne. Wydaje się mieć bezpośredni wpływ na hamowanie zapalenia i naprawę tkanek. Kwasy tłuszczowe i monoglicerydy znalezione w oleju kokosowego są takie same, jak te występujące w mleku matki, i posiadają wyjątkowe właściwości przeciwbakteryjne. Przez zakłócenie struktury lipidów mikrobów dochodzi do ich dezaktywacji. Jednak ma żadnego negatywnego wpływu na korzystnych bakterii jelitowych, kokosowy olej unieszkodliwia niepożądane drobnoustroje.

 

Lista przypadłości, na które korzystnie wpływa olej kokosowy jest naprawdę imponująca i jedynie można poczuć żal, że zakupienie tego wyjątkowego specyfiku jest w naszym kraju dość trudne aczkolwiek nie niemożliwe.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj