Olej konopny może pomóc w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas badań naukowych udowodniono, że olej konopny zmniejszył objawy choroby Leśniowskiego-Crohna. Co najdziwniejsze jednak, objawy złagodniały mimo, że nie zmniejszył się stan zapalny jelit, który charakteryzuje tę chorobę.

 

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłym stanem, który coraz częściej uprzykrza życie ludziom na całym świecie. Charakteryzuje się ona nawracającymi stanami zapalnymi w różnych częściach przewodu pokarmowego, które błędnie wywołuje ludzki układ odpornościowy.

 

Objawy różnią się w zależności od osoby i mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia pacjenta. Obejmują one biegunki, zaparcia, bóle, krwawienia oraz skurcze w jamie brzusznej. Dodatkowe objawy chorobowe to zmęczenie, utrata apetytu, utrata masy ciała, gorączka oraz pocenie się w nocy.

Naukowcom nie jest łatwo poznać wszystkie właściwości lecznicze konopi indyjskich ze względu na ograniczenia prawne. Przykładowo wiemy, że kannabinoidy mają silne działanie przeciwzapalne, jednak w tym konkretnym przypadku olej konopny nie pomógł w uśmierzeniu objawów choroby z tego powodu. Wiadomo za to, że wiele osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna regularnie stosuje marihuanę, często wbrew prawu, aby załagodzić swoje objawy.

 

W ciągu 8 tygodni zbadano 46 osób, u których choroba Crohna była umiarkowanie ciężka. Stan jelit oceniano za pomocą badań endoskopowych oraz badań krwi i kału. Po leczeniu stwierdzono znaczne zmniejszenie objawów choroby u osób, które zażywały olej z konopi indyjskich, w porównaniu z osobami, które otrzymywały placebo.

 

Grupa pacjentów, która przyjmowała olej konopny czuła się po prostu lepiej, choć nie odnotowano znamiennej poprawy podczas analizy wyników badań endoskopowych. Naukowcy sądzą zatem, że ich odkrycie potwierdza pogląd, że system receptorów w organizmie, które reagują na kannabinoidy, może być kluczem do leczenia chorób takich, jak choroba Leśniowskiego-Crohna.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Emilia

Z tego co poszperałam to

Z tego co poszperałam to widzę, że olej konopny to całkiem interesujący produkt naturalny. Stosuje się go zarówno do celów zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych. Waro o nim poczytać, bo wydaje się produktem, który niebawem stanie się bardzo popularny.

0
0

Skomentuj