Olej z pospolitych kwiatów zabójczy dla wirusa Zika

Kategorie: 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d0/Aedes_aegypti.jpg

Ponieważ ogniska wirusa Zika grożą rozprzestrzenieniem się z Ameryki Południowej na cały świat, naukowcy starają się znaleźć lekarstwo na chorobę przenoszoną przez komary. Chociaż Brazylia obecnie używa syntetycznych pestycydów i transgenicznych komarów, próbując kontrolować Komara egipskiego (Aedes aegypti), który przenosi wirusa, zespół naukowców z Nowojorskiego Uniwersytetu (NYU) sugeruje, że odpowiedź może być tak prosta, jak pospolity kwiat i garnek z wrzącą wodą.

 

 

Niektóre rośliny rozwinęły silne chemiczne mechanizmy w obronie przed owadami. Na przykład, pyretryna pochodząca z chryzantem, jest powszechnie stosowana jako środek owadobójczy i odstraszający owady. Już w 1991 roku, badanie opublikowane w the American Mosquito Control Association wykazało, że bardzo mała ilość olejku z aksamitki drobnej – znanej również jako nagietek meksykański – może zabijać larwy Aedes aegypti przez co najmniej dziewięć dni.

Bazując na tym badaniu, chemik i profesor inżynierii biomolekularnej Mark Green i jego zespół odkryli, że olejek po dodaniu do wody stojącej, czyli tam, gdzie komary Aedes aegypti składają swoje jaja, jest silnie larwobójczy. Green twierdzi, że ponieważ ten gatunek komara rozprzestrzenia wirusa Zíka – wraz z dengą, żółtą febrą i wirusem czikungunia – na poziomie lokalnym, taki sposób jest bardzo skuteczny. Komar kąsa, tam gdzie się urodzi, więc wlewając olejek do stojącej wody na tym obszarze, można skutecznie wyeliminować jego populację – powiedział, dodając, że te naturalne pestycydy są znacznie bezpieczniejsze niż syntetyczne alternatywy. Można zrobić to samodzielnie, na całym podwórku, po prostu gotując rośliny i wlewając wywar do stojącej wody.

Chociaż zapotrzebowanie na pestycydy rośnie ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa Zíka, Green sugeruje, że naukowcy wkładają wysiłek w naturalną obronę chemiczną taką, jak olej z meksykańskiego nagietka. Substancje aksamitki są produktem setek milionów lat ewolucji, tak rośliny nauczyły bronić same siebie przed podobnymi owadami. Dlaczego więc nie mielibyśmy skorzystać z tej inteligencji, aby chronić siebie – powiedział Green.  

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj