Olej sojowy był jedną z przyczyn epidemii otyłości w Stanach Zjednoczonych

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Amerykańscy naukowcy odkryli, że olej sojowy odgrywa większą rolę w promowaniu otyłości niż olej kokosowy i fruktoza, zawarta w słodkich napojach.

 

Deol wraz z innymi naukowcami obserwowała życie i zdrowie wielu grup myszy doświadczalnych, które jadły typowy amerykański pakiet produktów, zawierających około 40 % tłuszczów.

„To odkrycie było dla nas dużym zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się, że olej sojowy ma znacznie silniejszy wpływ na rozwój cukrzycy i otyłości" – powiedziała Poonamjot Deol, która pracuje na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside. Wcześniej epidemię otyłości, obserwowaną w Stanach Zjednoczonych, wiązano z cukrem.

Liczba kalorii dla wszystkich badanych grupach była taka sama, ale skład diety miał wyraźne różnice. W jednej grupie myszy karmiono żywnością o wysokiej zawartości oleju sojowego, a inne gryzonie jadły żywność na bazie oleju kokosowego. Trzecia grupa konsumowała „oba oleje”, a czwartej zaserwowano dietę na bazie fruktozy.


U wszystkich myszy, które były karmione olejem sojowym, przyrost masy ciała był szybszy niż u innych grup i myszy te zapadały częściej na cukrzycę typu II. Gryzonie ważyły też średnio 25%  więcej niż ich bracia w innych grupach.  Wynik ten pokazuje wyraźnie, że olej sojowy, który jest wytwarzany i spożywany w dużych ilościach w Stanach Zjednoczonych, jest przyczyną otyłości u ludzi. To wyjaśnia rozwój epidemii otyłości w tym kraju.


Obecnie naukowcy próbują określić wpływ innych olejów na organizm zwierząt. Według eksperymentatorów na podstawie danych pośrednich ustalono, że spożywanie olej kukurydzianego przynosi podobne efekty, jak konsumowanie oleju sojowego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj